Výše bonusů, které vyplácí Wall Street, je zarážející

To, že zaměstnání ve finančním sektoru je jedním z nejlépe placených, je obecně známá věc. Ovšem rozdíl v odměnách lidí pracujících na Wall Street a ostatními, je až zarážející.

V souvislosti s poslední finanční krizí se na Wall Street snesla vlna kritiky ohledně extrémně vysokých bonusů, jenž tzv. Wall Streeters pobírali. Následkem krize byla samozřejmě značná redukce jak počtu zaměstnanců na Wall Street, tak tučných bonusů.

Bonusy rostly i přes pokles zisků

Podíváme-li se na graf pod odstavcem, zjistíme, že bonusy za rok 2014 dosáhly jen těžko uvěřitelných 28,5 miliard USD. To znamená meziroční nárůst o 3,3 % a to i přes fakt, že investiční oblast zaznamenala meziroční pokles zisků o 4,5 %. V roce 2014 tak každý Wall Streeter inkasoval v průměru 172 860 USD (v přepočtu 4,3 mil. CZK*) na bonusech.

Před krizí si každý přišel v průměru o 20 tis. USD více, než v roce 2014 a to bylo na Wall Street o přibližně 10 % zaměstnanců více, než tomu bylo minulý rok. Vývoj počtu zaměstnanců v New York City (NYC) v investiční oblasti vyobrazuje graf níže.

Wall Street bonus vs. minimální mzda

V USA je hodinová minimální mzda 7,25 USD. Za tuto mzdu pracuje na plný úvazek 1 007 000 Američanů. Dohromady si tito zaměstnanci v roce 2014 vydělali 14 mld. USD, což nepředstavuje ani půlku toho, co Wall Street rozdalo na bonusech.

V Americe pracuje 6,6 milionu lidí v nízko příjmových zaměstnáních (obsluha v restauraci, barman, osobní zdravotní asistent a zaměstnanec fast-foodu restaurace). Pokud bychom rozdělili jednoroční bonus Wall Streeterů a doplnili jím mzdu těchto zaměstnanců, všichni by dosáhli na hodinovou mzdu 15 USD (372 CZK*).

Nedostatek regulace

Jak je vůbec možné, že mzdy resp. bonusy na Wall Street se vyšplhaly tak vysoko? Převládá názor, že viníkem je nedostatečná regulace finančních domů, jež těmto „strojům na peníze“ umožňuje dosahovat astronomických zisků.

Finanční domy na Wall Street si tak mohou dovolit královsky platit své zaměstnance – strůjce úspěchu. Abyste byli nadstandardně placeni, nemusíte být však pouze investiční bankéř. Studie dvou britských profesorů ukázala, že dokonce sekretářky na Wall Street berou o 50 % větší mzdu, než jejich kolegyně z jiných lokalit.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang