InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Vyřazení osobního auta po ukončení leasingu

26.1.2014 Jiří Hladík (přečteno 6449x)
Vyřazení osobního auta po ukončení leasingu

Dotaz: Minulý měsíc jsem doplatil leasing na osobní auto, které používám k podnikatelské činnosti. Chci si ale pořídit nové a toto darovat manželce. Musím zaplatit daň z příjmů a z jaké ceny?

Odpověď daňového poradce: Ne, nemusíte zaplatit daň z příjmů. Jste ale povinen splnit určité podmínky: Po doplacení nájemného na finanční leasing osobního auta jej musíte zařadit do svého obchodního majetku. To nařizuje zákon o daních z příjmů, aby bylo možné nájemné z leasingové smlouvy uznat do nákladů bez jakýchkoli sankcí. Dále, pokud již auto nechcete v podnikání, vyřadíte ho z obchodního majetku. V tom případě již ale nelze ponechat v nákladech kupní cenu tohoto předmětu leasingu. Majetek nadále zůstává Vaším vlastnictvím, jen již není v obchodním majetku.

Také ale zůstává společným jměním v manželství s Vaší manželkou, jelikož vaším společným majetkem, je i majetek získaný podnikatelskou činností jednoho z vás. Takže Vaše paní manželka je po celou dobu spoluvlastnicí auta, nelze ji jej tedy darovat. Pokud auto budete chtít prodat, podléhá příjem z prodeje po dobu 5 let od vyřazení z obchodního majetku dani z příjmů podle §10.

Jiří Hladík Jiří Hladík

Poskytuji komplexní servis pro podnikatele a společnosti v oblasti vedení účetnictví, daní, daňové evidence, daňového poradenství a zpracování daňového přiznání a to více než 20 let. Vše podstatné najdete zde

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku