InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Těžba ropy a plynu z břidlic výrazně mění poměr světových sil

15.10.2012 Administrátor (přečteno 3313x)
Těžba ropy a plynu z břidlic výrazně mění poměr světových sil

Za posledních 7 let došlo k výraznému posunu v oblasti těžby plynu a ropy. Mohou za to nové technologie, které umožňují rychle zvyšovat těžbu ropy a plynu z břidlic. Změna je například v USA zcela zásadní. Ještě v roce 2005 pocházelo v USA 60% tekutých paliv z dovozu. Sotva po sedmi letech je to již pouze 45%. A tato těžba podle expertů dále poroste.

Pokud bude tento trend trvat, tak již v roce 2020 budou USA druhý největší producent ropy na světě po Saúdské Arábii a předstihnou tak Rusko. Ostatně aktuální situace jistě velmi stimuluje mozky ruských těžařů, kteří za posledních pár let byli nepochybně nuceni některé věci přehodnotit a pozměnit prognózy. Specielně v Gazpromu mají nyní jistě hodně napilno.

Ještě k většímu posunu došlo u těžby plynu z břidlic. Dopad je zásadní i na ceny energií a například v USA je cena energií aktuálně podstatně nižší než cena v Evropě. Nižší ceny energií by mohly znamenat rychlejší růst ekonomiky v následujícím období. Současně doufejme, že ekologická rizika spojené s tímto druhem těžby nebudou příliš vysoká.

 

Země s největšími zásobami břidličného plynu
Pořadí Země Zásoby plynu v bilionech m3
1 USA 24
2 Argentina 22
3 Mexiko 19
4 Čína 17
5 Jižní Afrika 14
6 Austrálie 11
7 Rusko 10
8 Libye 8
9 Alžírsko 7
10 Brazílie 6

Zdroj: HN

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku