InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Světové ekonomické fórum v Davosu

27.1.2015 Sven Subotič (přečteno 3233x)
Světové ekonomické fórum v Davosu

V sobotu skončilo ve Švýcarském Davosu každoroční Světové ekonomické fórum. Již tradičně se zde setkali vrcholoví představitelé ze světa byznysu, politiky i dalších oblastí veřejného života. Hovořili zde o naléhavých světových problémech. K čemu dospěli?

Ústředním tématem letošního setkání se stala pracovní místa a příjmová nerovnost. Nejnovější data naznačují, že v příštím roce bude 1% nejbohatších obyvatel planety vlastnit stejné bohatství jako zbývajících 99% dohromady. Již dnes 80 nejbohatších osob planety vlastní více než chudších 50% světové populace. Mimořádný nárůst příjmové nerovnosti zaznamenaly především Spojené státy americké, kde nerovnost roste nejrychleji v poslední letech. Zatímco americká mediánová rodina byla kdysi nejbohatší na světě, ta kanadská ji předstihla již v roce 2010, přestože americký hospodářský růst patřil v poslední letech mezi vyspělými ekonomikami k těm nejpřesvědčivějším.

Nikoho nepřekvapí, že řada z nejbohatších obyvatel planety se sešla právě na konferenci v Davosu. Realitu příjmové nerovnosti však komentují velmi odlišně. Sami tvrdí, že jsou to právě oni, kdo podstatnou měrou přispívají k rozvoji společnosti a tvorbě pracovních míst.

Co řekli někteří z účastníků přímo na konferenci?

  1. Výkonný ředitel ruské VTB bank komentoval současný konflikt Ruska se Západem slovy, že řada obchodních styků je sice přerušena, ovšem to neovlivní přátelské osobní vztahy.
  2. Výkonný ředitel nadnárodní bankovní instituce HSBC Holding označil za nejvlivnějšího muže současnosti guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho.
  3. K ekonomické situaci se vyjádřila i německá kancléřka Angela Merklová, když prohlásila, že svět je dnes bohatě zásoben likviditou a proto zatím nemůžeme přesně vidět, kdo je konkurenceschopný a kdo ne.
  4. Bývalý americký ministr financí Lawrence Summers se naopak vyjádřil proti brzkému měnovému utahování a řekl, že FED by neměl začít bojovat proti inflaci dříve, než bude skutečně na obzoru.

Mezi další klíčová témata patřil Rusko-Ukrajinský konflikt, ke kterému se v Davosu vyjádřil sám ukrajinský prezident Petro Porošenko. Stranou pozornosti nezůstal ani Islámský stát, kolem kterého se však pravděpodobně točila především zákulisní jednání.

Autor: Sven Subotič, Jindřich Gallo

Sven Subotič Sven Subotič

Jsem soukromým investorem. Zabývám se investováním na globálních kapitálových trzích a investičním výzkumem. www.aurainvest.cz

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku