Světové ekonomické fórum v Davosu

Světové ekonomické fórum v Davosu z konce ledna 2014.

Vrcholoví manažeři, představitelé politiky, miliardáři a špičky na poli ekonomie se povětšinou shodují na tom, že letos:

  • Akciové trhy nadále porostou (ne ale tak rychle jako v 2013).
  • Úrokové sazby zůstanou na nízkých úrovních.
  • Hlavním tématem letošního setkání by měla být nerovnost příjmů.

V Davosu se sešlo 2633 oficiálních hostů. Z toho 288 členů vlád a 230 bankéřů a finančníků. Což jsou dvě největší skupiny. Na seznamu oficiálních hostů jsou i dva Češi.

  • Jedním je šéf Home Creditu Jiří Šmejc.
  • Druhým potom šéf investic skupiny PPF – Martin Štefunko.

Již tradičně se zde setkali vrcholoví představitelé ze světa byznysu, politiky i dalších oblastí veřejného života. Hovořili zde o naléhavých světových problémech. K čemu dospěli?

Ústředním tématem letošního setkání se stala pracovní místa a příjmová nerovnost. Nejnovější data naznačují, že v příštím roce bude 1% nejbohatších obyvatel planety vlastnit stejné bohatství jako zbývajících 99% dohromady. Již dnes 80 nejbohatších osob planety vlastní více než chudších 50% světové populace.

Mimořádný nárůst příjmové nerovnosti zaznamenaly především Spojené státy americké, kde nerovnost roste nejrychleji v poslední letech. Zatímco americká mediánová rodina byla kdysi nejbohatší na světě, ta kanadská ji předstihla již v roce 2010, přestože americký hospodářský růst patřil v poslední letech mezi vyspělými ekonomikami k těm nejpřesvědčivějším.

Nikoho nepřekvapí, že řada z nejbohatších obyvatel planety se sešla právě na konferenci v Davosu. Realitu příjmové nerovnosti však komentují velmi odlišně. Sami tvrdí, že jsou to právě oni, kdo podstatnou měrou přispívají k rozvoji společnosti a tvorbě pracovních míst.

Co řekli někteří z účastníků přímo na konferenci?

  1. Výkonný ředitel ruské VTB bank komentoval současný konflikt Ruska se Západem slovy, že řada obchodních styků je sice přerušena, ovšem to neovlivní přátelské osobní vztahy.
  2. Výkonný ředitel nadnárodní bankovní instituce HSBC Holding označil za nejvlivnějšího muže současnosti guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho.
  3. K ekonomické situaci se vyjádřila i německá kancléřka Angela Merklová, když prohlásila, že svět je dnes bohatě zásoben likviditou a proto zatím nemůžeme přesně vidět, kdo je konkurenceschopný a kdo ne.
  4. Bývalý americký ministr financí Lawrence Summers se naopak vyjádřil proti brzkému měnovému utahování a řekl, že FED by neměl začít bojovat proti inflaci dříve, než bude skutečně na obzoru.

Mezi další klíčová témata patřil Rusko-Ukrajinský konflikt, ke kterému se v Davosu vyjádřil sám ukrajinský prezident Petro Porošenko. Stranou pozornosti nezůstal ani Islámský stát, kolem kterého se však pravděpodobně točila především zákulisní jednání.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang