InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Svět se zbláznil. Investujte do Bitcoin!

25.4.2013 Administrátor (přečteno 9913x)
Svět se zbláznil. Investujte do Bitcoin!

Bláznivé nápady byly a budou. Bubliny byly a budou. Jedna taková právě vzniká. A může dosáhnout celkem obřích rozměrů. Stačí, aby se našlo dostatečné množství bláznů, kteří uvěří. Hovoříme zde o virtuální měně bitcoin.

Začněme nejprve poněkud nudnou či spíše celkem složitou definicí bitcoinu: 

Bitcoin je digitální měna, kterou roku 2009 vytvořil Satoshi Nakamoto. Pro provádění transakcí se využívá distribuovaná databáze napříč body peer-to-peer sítě. K zabezpečení sítě je využita kryptografie, umožňující používat pouze peníze, které vlastním a zabraňující opakovanému využití již utracených peněz. Bitcoiny mohou být uloženy v osobním počítači ve formě souboru s peněženkou nebo uchovávány pomocí služby třetí strany. Peer-to-peer topologie a chybějící centrální autorita zabraňuje komukoliv manipulovat s hodnotou této měny. Množství mincí v oběhu je předem dané a proto není možné vyvolat umělou inflaci vytvořením jejich většího množství. Celkové množství Bitcoinů, které mohou být vytěženy je asi 21 000 000. Po přiblížení k tomuto číslu se předpokládá, že dojde k deflaci a hodnota Bitcoinu poroste – počítá se s platbami až do hodnoty 0.00000001 (8 desetinných míst). Podstatou projektu BitCoin je nezávislost na státech a centrálních bankách.

Kde je tedy problém?

Po přečtení definice by člověk byl i ochoten uvěřit, že je to dobrý nápad. Zní to dobře a každopádně to vypadá celkem složitě a sofistikovaně. Je tam několik ale. Především nikdo přesně neví, jak bitcoin vlastně vzniknul. Skutečně si nemůžeme být jistí, že jej vytvořil onen Japonec a není to ve skutečnosti nějaký jiný subjekt. Či dokonce, jen to ne, organizovaný zločin.

Nelze věřit tomu, že ten, kdo systém vytvořil, nemůže jej, kdykoliv uzná za vhodné, zneužít. Tak třeba si na svůj účet připsat jednoho krásného dne jen tak ekvivalent třeba bilionu usd. Bitcoin se v tento okamžik tváří tak, že jej nikdo neřídí resp. nemůže jej ovlivňovat (zneužít).

Horská dráha

Cena bitcoinu v přepočtu na usd by nás mohla či měla varovat. Totiž její pohyb. Uznejte sami. Před rokem kurz 1 usd. Začátkem dubna úprk až na 266 usd. Tedy nárůst o 26500%! Následně krásný pád až k 55 usd. A opět vzhůru mezi 100 až 200 usd. Horská dráha. 

Praxe

S bitcoiny dnes obchoduje burza v Japonsku - Mt. Gox v Tokiu. Již dnes existují některé společnosti, které přijímají platby v bitcoinech. Např. firma Foodler doručující v Americe jídlo do domu. 

Guru o bitcoinech

Dokonce i známé a respektované osobnosti, jako například Miloš Čermák (Ekonom), jsou ochotny o bitcoinech vážně uvažovat. Dokonce jim dávat velkou šanci na úspěch a jsou ochotni uvažovat o tom, zda do bitcoinu investovat skutečné peníze a spekulovat na jejich nárůst. 

Závěr

Virtuální měna dává smysl. Musí to bý ale ošetřeno tak, že s ní nelze manipulovat, že ji nemůže autor, kterého ani neznáme, zneužít a ovlivňovat. Musí to být jako celek důvěryhodné. A to bitcoin zatím není. Dříve či později něco jako světová měna nezávislá na vládách a státech jistě přijde. Ale bude to muset být lépe promyšleno. Bitcoin se obávám, že nedopadne dobře. Tedy pokud nebude domyšlen a dopracován.

A co vy? Investovali byste do bitcoinu? 

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku