InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Snaží se Bank of England kopírovat úrokové sazby FEDu?

17.9.2015 Sven Subotič (přečteno 2494x)
Snaží se Bank of England kopírovat úrokové sazby FEDu?

Již dnes (17. září) se konečně dozvíme to, o čem se vedly dlouhé diskuze již několik měsíců dopředu. Výsledkem dvoudenního zasedání měnového výboru Fedu (FOMC – Federal Open Market Committee) bude oznámení o zvýšení krátkodobých sazeb či ponechání na stávající úrovni 0,25 %. V posledních týdnech však spíše převládá názor na odložení prvního „hiku“ na prosinec nebo začátek příštího roku. Agentura Bloomberg předpokládá, že zvýšení úrokových sazeb již v tomto měsíci nastane s 28% pravděpodobností.

Bank of England ponechala sazby bez změny

Ve Spojeném království se o zářijovém zvýšení sazeb již jednalo. V souladu s předpoklady se jakákoliv manipulace se základní sazbou odložila na později. Proti zvýšení bylo hned 8 z 9 členů výboru pro měnovou politiku Bank of England (MPC – Monetary Policy Committee), když pro zvýšení hlasoval pouze Ian McCafferty. Hlavní příčinou nezměnění sazeb bylo, bez velkého překvapení, zvýšení rizika zpomalení ekonomiky Číny a dalších rozvíjejících se zemí.

Zvýšení britských sazeb na je dohled

Podle vyjádření výboru pro měnovou politiku Bank of Engalnd přijde první zvýšení základní sazby „relativně brzy“. Jisté je, že „hike“ nastane a pravděpodobně k tomu dojde začátkem roku 2016. Dle mnohých názorů jsou nulové sazby škodlivým faktorem pro ekonomiku, kdy například pojišťovny a penzijní fondy musí zvyšovat riziko svého investičního portfolia za účelem dosažení požadované míry výnosnosti. Vyšší sazby také poskytnou nutný manévrovací prostor pro období ekonomické nejistoty či v horším případě krize.

Vztah vývoje sazeb USA a Spojeného království

Podíváme-li se na graf níže, jenž vyobrazuje vývoj základních sazeb v USA a v Spojeném království přibližně od roku 1980, je patrná relativně silná pozitivní korelace těchto dvou časových řad. Jinak řečeno, britská sazba reaguje se zpožděním a ve stejném směru na změny sazby amerického Fedu téměř dokonale. Proto je možné předpokládat, že výbor pro měnovou politiku Bank of England bedlivě sleduje nejen vývoj druhé největší ekonomiky světa (Číny), ale také plánované a uskutečněné monetární kroky Federálního rezervního systému. Podle serveru The Economist je 23% šance, že během 3 týdnů po změně sazeb v USA provede změnu také Bank of England. Zdali je tato anomálie pravidlem nám napoví události v následujících měsících.

graf_interest_rate

Autor: Sven Subotič, Martin Chalupa

Zdroj dat: TradingEconomics.com

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o.

Sven Subotič Sven Subotič

Jsem soukromým investorem. Zabývám se investováním na globálních kapitálových trzích a investičním výzkumem. www.aurainvest.cz

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku