Skotsko: trefa Goldmanů a Sobotkovi příčetní důchodci

„Tentokrát to vyjde!“ mohlo by znít reklamní heslo investiční banky Goldman Sachs. Pravděpodobnost naplnění tipů této společnosti totiž nebývá příliš vyšší než pravděpodobnost výhry v loterii, která tento slogan ve své kampani používala.

Tentokrát ovšem predikce GS, tj. že skotské referendum o nezávislosti vyhrají unionisté, vyšla. Nepřátelé GS, na jejichž nedostatek si investiční banka rozhodně stěžovat nemůže, možná přemítají o tom, že tentokrát prostě Goldmani na opak svého tipu vsazeno neměli. Možná, že si „koupili volatilitu“, jak doporučovala Saxo Bank.

Zajímavý byl komentář českého premiéra:

„Beru ho jako drobný důkaz toho, že se svět ještě docela nezbláznil. Je to dobrá zpráva nejen pro Skotsko a Velkou Británii, ale i pro celou Evropskou unii. Pokud by se Británie rozpadla, vedlo by to k vlně nacionalismu, která by v příštích letech destabilizovala řadu dalších evropských zemí.

Lepší budoucnost Evropy vidím v integraci, ne v dalším štěpení. Je dobře, že se teď nebudeme muset zabývat důsledky skotského separatismu, ale můžeme se místo toho v Evropě soustředit na posílení ekonomiky a také bezpečnostní stabilizací zemí v bezprostředním okolí EU.“

Jinak úzkostlivě hyperkorektní mega-nerd Sobotka tedy vlastně říká, že 45% voličů v historické zemi spojence ČR jsou blázni. K nim určitě (alespoň podle Sobotky) nepatří skotští důchodci, kteří se stali nejmohutnější skupinou podporující zachování unie s Británii.

Učinili tak z prozaického důvodu – strachovali se o osud svých penzí. Právě velká nejistota v této oblasti pro případ oddělení Skotska byla jedním z argumentů pro zachování statu quo.

Přesto ale takový komentář jistě nepotěší i mnoho Skotů, kteří hlasovali pro zachování svazku se zbytkem Británie. Za minulého režimu se tomu říkalo „vměšování do vnitřních záležitostí země“ a patřilo to mezi největší zločiny, kterých se mohl dopustit prohnilý, reakční režim nesocialistické orientace. Horší bylo snad jen svržení atomové bomby.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang