Situace v eurozóně si přiostřuje z jihu i severu – možný rozpad eura stručně a názorně

obchodni-bilance-eurozona

Centrální řecké vládě docházejí peníze, vybírá jakékoliv i drobné částky od lokálních vlád či místních samospráv, vláda dále začala „jít“ po relativně malých dluzích (bavíme se zde o částkách maximálně pár stovek euro) Takto funguje země ZA hranou bankrotu, nikoliv na jejím pokraji. Z čeho jim centrální vláda peníze vrátí, zůstává záhadou. Základní scénáře jsou v podstatě 3.

Co občané? Čekejme obnovení barterového obchodu, kde to jen půjde. Ty mě to, já tobě tohle. Protože zajisté půjde o služby „bez dokladu“, daňový výběr se ještě zhorší. Ti, co mají peníze v bankách, je z nich stahují.

Objem vkladů je na polovině hodnoty před několika lety. Jasné, lidé so obávají „bail-in“ systému záchrany řeckých bank. Začínají si uvědomovat, že pokud mají peníze v bance na účtu, peníze jsou vlastně banky a ne jejich. Jejich je jen pohledávka za bankou.

Nedivil bych se ani zavedení kontroly pohybu kapitálu směrem ven z Řecka. O kontrole pohybu kapitálu i v Evropě, jsem psal ve své výroční analýze v lednu. Něco takového by byl nůž do zad volnému pohybu kapitálu v Evropské unii.

Další „kudlu v zádech“ může Evropská unie pocítit od Finska. Tamní nedávné parlamentní volby významně posílily pozici odpůrců eura. Země je v ekonomických problémech a ještě pomáhat Řecku je to poslední, na co má tamní politická reprezentace teď chuť.

„Severní“ a „Jižní“ euro nemusí být nemyslitelné, vše ale proběhne se souhlasem Německa. Bez jeho souhlasu nemá rozdělení eura šanci.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang