Shell i Gazprom rozehrály velkou partii

Společnosti Shell i Gazprom jistě není třeba představovat. Jedná se o globální hráče. V současné době probíhá revoluce v podobě rozvoje těžby břidlicového plynu v USA.

Díky této revoluci se výrazně snížily výdaje amerických společností za energie. A je dosti možné, že se USA stanou v dohledné době energeticky soběstačnými. Nyní to vypadá, že se tato „břidlicová“ revoluce pomalu přesouvá i do Evropy. 

Ukrajina a Shell spolu v těchto dnech podepsaly dohodu o vytvoření společného podniku, který bude těžit břidlicový plyn na východní Ukrajině. A nejedná se o nějaký malý pilotní projekt. Shell zde hodlá investovat více než 10 miliard amerických dolarů. Největší zásoby břidlicového plynu v Evropě by měla mít právě Ukrajina a dále Polsko a Francie.

Vytvoření tohoto společného podniku na Ukrajině může výrazně změnit rozložení sil v tomto klíčovém odvětví. Ukrajinský průmysl nyní využívá plyn z Ruska. Shell odhaduje, že by od roku 2018 mohl těžit na Ukrajině 20 miliard kubíků břidlicového plynu ročně. 

Společný podnik tak výrazně ovlivní byznys ruského Gazpromu, který je největším dodavatel plynu pro Evropu. Na spolupráci s ruským partnerem si Ukrajina již nějaký čas stěžuje. A lze očekávat, pokud Gazprom nechce přijít o velkou část byznysu, že bude muset jít s cenou plynu pro  Ukrajinu dolů. 

Aby toho bylo více, tak Ukrajina plánuje další spolupráci rovněž se společnostmi ExxonMobil a Chevron

Jako celek je to dobrá zpráva pro ukrajinský průmysl i domácnosti a mohou logicky očekávat do budoucna příznivější ceny za plyn. A na druhou stranu je značně ohrožen byznys ruského Gazpromu, který tak bude muset přehodnotit svoji situaci, pokud to v centrále Gazpromu již nedělají.  Jinak akcie Shellu, Chevronu, ExxonMobil i Gazpromu lze koupit na burze. 

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang