Růst v eurozóně

Zatímco Spojené státy redukovaly údaje o růstu HDP v posledním kvartále směrem dolů, ruská ekonomika míří do krize a Čína zažívá nejpomalejší tempo růstu ekonomiky za posledního téměř čtvrt století, evropská ekonomika začíná nabírat na síle a hlavní ekonomické indikátory naznačují, že růst bude pokračovat i v následujících kvartálech.

Přestože růst v eurozóně zůstává nevyvážený a je tažený především pozitivním vývojem v Německu, pozitivní čísla vykazují i některé země evropské periferie.

Mezi ně patří především Španělsko, které minulý rok poprvé od roku 2008 vykázalo pozitivní tempo růstu ve všech kvartálech a za celý rok posílilo o téměř 1,5% HDP, navzdory deflaci, která již namísto nedůvěry spotřebitelů byla tažena spíše klesajícími cenami pohonných hmot.

Evropský růst podporují mimo jiné i monetární stimuly Evropské centrální banky, levná ropa a posilující úvěrová aktivita bank.

Pokud se předpovědi vyplní, měla by eurozóna v letošním roce růst tempem 1,3% a příští rok zrychlit až ke 2%. Vývoj spotřebitelský cen je nadále přepokládán negativní, minimálně pro tento rok. Přes příznivý vývoj však evropský růst stále za tím americkým zaostává.

Pozitivní údaje se již podepisují i na evropských akciových trzích. Například Německý DAX se v pátek dostal na historický rekord, kdy bezmála jediného bodu téměř prolomil hranici 11.000 bodů.

Pozitivní náladu investorů však může velmi rychle zmařit potenciálně nepříznivý vývoj v Řecku, pokud by se představitelům eurozóny nepovedlo se současnou řeckou vládou vyjednat přijatelné podmínky pro setrvání Řecka ve společné měnové unii.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang