Proč IBM předává byznys Lenovu a proč počítače nejsou co bývaly

Na foto je znázorněn počítač IBM. Přesně tento počítač jsem dostal těsně po roce 1989 od svého strýce, který mi jej přivezl z USA, neboť jeho potřebám již nevyhovoval. Pro patnáctiletého kluka to bylo naopak terno. Firma IBM je symbolem počítačového průmyslu a o tom bude dnes řeč.

Značka IBM je stále jedna z nejcennějších na světě a její hodnota je odhadována někde mezi 78 a 113 miliardami usd. To je zhruba polovina tržní kapitalizace firmy IBM (kolik stojí všechny její akcie). Nevím jak vy, ale pod zkratkou IBM si já osobně představím počítače. Situace v IBM se ale v posledních letech dramaticky mění.

Změna byznysu i změna pravidel hry

Mozky v IBM se již před nějakých časem rozhodly, že se firma postupně přeorientuje z hardware na software a služby. Má to svojí logiku. Marže počítačů klesají a naopak v oblasti služeb a software lze dosahovat výrazně vyšších marží.

A vývoj na trhu v posledních dvou letech dává lídrům IBM za pravdu. Řada uživatelů přechází na smartphony, tablety, chromebooky. Řada lidí již klasický počítač nepotřebuje. Trh s počítači a tablety v posledních dvou letech stagnuje resp. mírně klesá. Nahoru jdou tablety a smartphony. I když je třeba uznat, že třebaže ten trh klesá, stále jsou to celosvětově ohromné prodeje.

IBM prodává byznys Lenovu

V souladu s dlouhodobou změnou byznys modelu firmy IBM tak firma právě prodává divizi serverů společnosti Lenovo (divize x86). A to za 2,3 miliardy usd. V technologické oblasti je to asi největší akvizice prováděná čínskou firmou v historii.

Již před deseti lety IBM prodalo Lenovu za 1,75 miliard dolarů divizi osobních počítačů. Tato akvizice pak pomohla Lenovu stát se největších výrobcem počítačů na světě. Akvizice divize serverů vystřelí podíl firmy Lenovo na trhu serverů ze dvou na 14%!   

V IBM mají můj obdiv

Mají ho z toho důvodu, že dokázali výrazně změnit svůj byznys model. Dokázali si říci, že v byznysu výroby osobních počítačů a serverů jim do budoucna pšenka nepokvete a dokázali najít byznys, který jim zajistí úspěšnou budoucnost.

To se ne každé firmě podaří, a to i těm velkým a světoznámým, a některé firmy pokračují až do trpkého konce ve svém klasickém byznysu.

Akcie IBM a firemní výsledky

Nyní se pojďme podívat na firemní výsledky a akcie IBM:

  • Graf
  • Tržní kapitalizace: 196 miliard usd
  • Tržby: pokud se podívám na tržby za posledních 10 let, tak v zásadě stagnují
  • Zisk na akcii: ten naopak výrazně povyrostl a za posledních deset let je zhruba na trojnásobku
  • Zisková marže: i ta za posledních deset let výrazně povyrostla a je zhruba na 2,5násobku
  • P/E = 12,4
  • Dividenda = 2,12%
  • Počet zaměstnanců: pozoruhodně vysoký – 434.000

Tahle firma má solidní čísla a neřekl bych, že její akcie jsou nějak přepálené. Ani mi nepřipadají vysloveně podhodnocené. Tedy cena za akcii sedí. Ten přechod na služby a software se jim zatím evidentně úspěšně daří.

IBM na správné cestě

Obchod IBM s Lenovem, tedy prodej divize serverů se nakonec zřejmě ukáže jako výhodný pro obě strany. IBM se bude soustředit na svůj nově stanovený klíčový byznys. Lenovo získalo dominantní postavení na trhu.

IBM je současně ukázka firmy, která dokázala úspěšně změnit svůj tradiční byznys model. Tento přechod na služby a software jim umožní přežít v těchto turbulentních časech, kdy se věci i společnost tak rychle mění. Dobrá práce hoši a holky.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang