Proč dostal „nácek“ Kotleba tolik hlasů?

Výsledky sobotních voleb do slovenské Národní rady leckomu vyrazily dech. Jak mohlo tolik lidí volit člověka, který se netají sympatiemi k válečnému klerofašistickému Slovenskému štátu? Jeden z důvodů jsem naznačil loni v září v článku Zkorumpovaní demokraté, féroví extrémisté?

Tehdy jsem reagoval na zajímavý rozhovor s majitelem a zakladatelem Student Agency, který se objevil na serveru Roklen 24. Radim Jančura hovořil také o problémech s klientelismem na Slovensku:

Otázka R24: Na Slovensku ale už jezdíte. Takže přeci jen posun k lepšímu?

Ne, kdepak. Tam kdyby nebyl Marián Kotleba, župan banskobystrického kraje, který je třeba brán jako nacionalista, ale který není v „té partičce“, tak dodnes nejezdíme a stojí  nám několik nových autobusů u plotu.  On se podíval na zákon a prostě rozhodnutí vydal.

A je to, protože není v partě. V takovéhle zemi musíte najít úředníka, který zákon ctí. Český úředník si ten odpovídající odstaveček v zákoně přečte a řekne: „Ano, je to tak“. Na Slovensku Vám úředník klidně nad zákonem řekne: „Ale my na to máme jiný názor“. A diskuse končí.

Člověk po přečtení těchto slov nevěřícně zírá. Takže ten proklínaný nácek je fér a všichni ti „ctihodní“ demokraté jsou… řekněme jistým způsobem zainteresovaní vyhovět jen tomu, komu chtějí? V této souvislosti jsem si vzpomněl na Ivana „Íčka“ Langera, který se nezapsal do dějin naší republiky zrovna zlatým písmem.

O to více se však angažoval, když podával návrh na zrušení údajně extrémistické Dělnické strany. „Pohár trpělivosti s Dělnickou stranou přetekl,“ hřímalo tehdy Íčko plno „spravedlivého hněvu“. Jakpak by ne, tato kauza krásně odvedla pozornost od jeho průšvihů.

Byl bych nerad, kdyby si někdo tento článek vyložil tak, že snad sympatizuji s fašisty a neonacisty. Pokud tzv. demokraté zneužívají moc, nerespektují zákony a přihrávají kšeftíky svým kamarádíčkům, nemohou se pak divit, že jsou nahrazeni jinými, třeba i velmi kontroverzními typy politiků, kteří občas dokážou i mile překvapit.

Jestliže lidé vidí, že mají najednou prospěch z něčeho, co dřív nebylo možné, pak budou původce této změny volit dál, i když není zrovna „salonfähig“.

Moc bych si přál, aby si příslušní politici vzali z tohoto výprasku poučení a nehledali chybu ve voliči. Chyba je v nich.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang