InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Proč Češi investují do podílových fondů a jak moc se to vyplatí

15.5.2013 Administrátor (přečteno 7908x)
Proč Češi investují do podílových fondů a jak moc se to vyplatí

Češi již přeci jenom zjistili, že peníze ve slamníku asi není nejlepší řešení. Takové peníze může inflace velmi rychle spořádat. Na spořících účtech se penězům bohužel nedaří o mnoho lépe. A tak čím dál více tuzemských volných finančních prostředků směřuje do podílových fondů. Je to však to nejlepší řešení? 

Úroky na tuzemských bankovních účtech bohužel nepokrývají inflaci (Jak funguje inflace). Ta byla v loňském roce v ČR vyšší než 3%. Oproti tomu stojí zhodnocení na spořících účtech v loňském roce mezi 0,5 až 1,8 procenty. Tedy výrazně pod inflací. Není se čemu divit, že Češi hledají alternativy.

Majetek Čechů uložený v podílových fondech má aktuálně hodnotu 248,6 miliardy korun. Kvartálně vzrostl o necelých 6%. Některé banky hlásí meziroční nárůst počtu investujících klientů o desítky procent. Stejně tak bankéři tvrdí, že Češi se stále drží značně při zdi, kdy většina prostředků jde do podílových konzervativních fondů. Dokonce i vysokopříjmové skupiny, kde by člověk možná čekal i agresivnější přístup (alespoň u mladších ročníků), dokonce i tyto skupiny volí konzervativní strategie a konzervativní portfolia. Dost možná ku vlastní škodě. Zejména po největším poklesu trhů za posledních nějakých 80 let.

Manažer UniCredit Bank Lokvenc tvrdí, že hitem jsou v posledních měsících investice do dluhopisových podílových fondů zaměřených na USA. A dodává, že za druhé pololetí loňského roku dosáhly tyto fondy rekordního zhodnocení o více než 20%. Zde si dovolím upozornit, že kupovat to, co poslední dobou vyrostlo nejvíc, není zrovna nejšťastnější strategie. 

V kterých tuzemských podílových fondech mají Češi nejvíce peněz

V kterých tuzemských podílových fondech mají Češi nejvíce peněz
Typ fondu Objem majetku v mld Kč
Dluhopisové fondy 86
Akciové fondy 44
Smíšené fondy 39
Zajištěné fondy 38

Co říci závěrem

Investovat do podílových fondů je lepší řešení než slamník či spořící účet. Tedy pokud sledujete dlouhodobé zhodnocení resp. zajištění proti inflaci. Bohužel ani podílové fondy nejsou zrovna ideální řešení. Abych byl upřímný, tak jsem spíše odpůrcem podílových fondů. Myslím si, že je to skvělá investice, ovšem ne pro investora, ale pro banky, správce fondů, prodejce fondů. Takový podílový fond ve skutečnosti znamená, že se někdo snaží vydělat prostřednictvím peněz, které mu dáte k dispozici a to celkem bez rizika. A když trhy za dané období klesnou? On na tom vydělá stejně (poplatky). Když trhy vyrostou? Velká část či dokonce většina zisku zůstane v rukou bank resp. správců fondů. Chce to tedy investovat mnohem lépe a chytřeji. I proto vzniknul InvestPortal.cz. Jinak doporučuji článek Proč nemám rád OPF

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku