NEvarování ČNB

Mám rád naši národní banku. Proč? Protože nás chrání a opatruje, nás a naši korunu. Každou chvíli čteme na stránkách ČNB varování před různými společnostmi ze zahraničí. Ale vždy jde jen o korektní tvrzení – není pod naším dozorem, investování je nebezpečné. Pod obojí se dá podepsat, žel to nic neříká o tom, zda je společnost podvodná či ne.

Dnes se pozastavím nad jiným fenoménem a to je nevarování ČNB a naopak tichý souhlas nad nabídkou produktů, které se nějak prezentují a jinak fungují. Před chvíli jsem se vrátil z akce společnosti E&S, která by zasloužila kritiku.

Investiční společnosti a jejich fondy

Mimo jiné byly prezentovány jako jejich partneři investiční společnosti s vlastními fondy, zejména pak Franklin Templeton, jejíž historie sahá až do roku 1947. No nechtěli byste mít své peníze u takto úžasné společnosti, která je na trhu bezmála 70 let? Já tedy ne a to hned z několika důvodů.

Když se podíváte na nabídku současných podílových fondů a jejich výkonnost, tak co vidíte?

V první řadě nabídku možná stovek podílových fondů (pro jednoduchost jsem vzal pouze ty akciové). A vyberte si. Nebo Vám poradí specialista (možná byl před 3 týdny truhlář, ale už má za sebou minimálně dva dny školení, takže dokáže správně poradit). Je to jako hrát ruskou ruletu s plným bubínkem.

Co je zarážející? Když společnost existuje od roku 1947, proč nejstarší fondy jsou od roku 1991 a i těch je jen pár, možná 1 % z nabídky.

NázevMěnaPrůměrný roční výnosDatum založení
Franklin U.S. Government Fund A (Mdis)USD4,291991.02.28.
Templeton Asian Growth Fund A (Ydis)USD5,611991.06.30.
Templeton Emerging Markets Fund A (Ydis) USD5,391991.02.28.
Templeton Emerging Markets Bond Fund A (Qdis) USD9,711991.07.05.
Templeton European Fund A (Ydis)USD6,781991.04.17.
Templeton Global (Euro) Fund A (Ydis) EUR6,001991.04.26.
Templeton Global Bond Fund A (Mdis)USD7,531991.02.28.
Templeton Global Fund A (Ydis)USD6,641991.02.28.
Templeton Global Smaller Companies Fund A (Ydis)USD6,491991.07.08.
Fondy z roku 1991.

Takže při 70 leté historii jsme se nejdále dostali do roku 1991, tedy cca 23 let zpět. Ale to nahrává další otázce. U akciových fondů slyšíme, jak ročně dosahují průměrně 8 % a je to dlouhodobá investice nejméně na 10 let.

Jaká je realita průměrných ročních výnosů?

Tady máme možnost podívat se na historii více než 20 let. A realita? Nad 8 % průměrného ročního výnosu se dostal jeden jediný. Dobrá zpráva je, že všechny výnosy jsou kladné. O inflaci se tu nebavíme.

A já se ptám – kde je tedy ten průměrný výnos, který je simulován při nabídkách? A to se držím setsakra při zdi, protože jsem viděl i simulace právě oné výnosnějistotové společnosti s kalkulacemi 14 % průměrného ročního výnosu.

Mnohem více fondů v nabídce je starých pár let. Proč? Protože se musí dobře prodávat. Měli rok dva úspěšné a nekupte to. Čert ví, co se stane v dalších 10 letech, ale papír snese vše. A kdyby se fondu náhodou nedařilo, tak jej sloučíme s jiným a nazveme to strategií společnosti při přehodnocování dalšího směřování. Sice nikdo neví, co to znamená, ale klienta to „uklidní“, protože to zní fundovaně.

Průměrný výnos

Schválně se podívejte na průměrný výnos při absolutní diverzifikaci – koupíte všechny nabízené fondy – a jste sice kladní, ale budete rádi, když překonáte termínovaný vklad. Ale je diverzifikované.

Další skvělá společnost Pioneer Investment je tu dokonce od roku 1928. Schválně kdo z vás najde jejich nejstarší fond s prezentovanou historií. Proč nejsou právě od roku 1928, nebo alespoň 1938, 1948? Není to možná tím, jaké výsledky by se musely prezentovat?

Proč mě ČNB nevaruje před společnostmi, které se ohání historií desítek let, ale ukazují jen to, co se hodí do krámu? Kolik fondů ročně zanikne, sloučí se a vznikne nových? Jde jen o to, aby se správně využila marketingová strategie – sloučit, přejmenovat, hlavně ať zmizí to, co nechceme ukázat.

Jak se kupují podílové fondy a kolik to stojí?

Pokud řádně pohledáte, najdete i výrazně starší podílové fondy, které svou historii ukazují. Jedná se ale jen o zlomek těch, které v té době existovaly. Čím to je? Možná proto, že většina kdysi existujících má dnes jiný ISIN, sloučily se s jinými nebo jinak „zahladily stopy“.

A pozor – podílové fondy nejsou pojištěny. Investiční společnost nikdy nezkrachuje a to proto, že je pouze správcem vašich peněz. Když o ně přijde, nemá co spravovat a potřebuje další kavky. Ale neohrozí je to.

Pokud vás předchozí řádky motivovaly k nákupu podílových fondů některé ze stabilních a dlouhodobých institucí, hodně štěstí. Myslete však na to, že cesty nákupu jsou různé. Dovolím si rámcově srovnat ty nejvíce pravděpodobné, se kterými se setkáte při nákupu podílových fondů:

  • přes finanční poradce či v bance – vstupní poplatek kolem 4–5 % z nových vkladů
  • přes majetkové specialisty Ertrag&Sicherheit – jednorázový vstupní poplatek za poradenství až 55 000 Kč, vstupní poplatek kolem 4–5 % z nových vkladů
  • přes brokerskou platformu (Brokerjet, Patria) – vstupní poplatek kolem 2 %

Stejný produkt nakoupíte za různých podmínek. Mě by jen zajímal ten poplatek v bodě 2 za doživotní majetkové poradenství. Jestlipak je adekvátní a za co vlastně je? Zástupci této společnosti vysvětlují rozdíl mezi tím, když se fond klientovi prodá nebo poradí. Prodat umí každý, ale poradit a nenést následky svých rad, to už neumí každý.

Mrzí mě jediné – proč ČNB nevaruje před praktikami historických společností, které ale historii neukazují. Či před praktikami prodejců (majetkových poradců), kteří prodávají to samé, co ostatní, ale napařili si k tomu poměrně zásadní poplatky navíc.

ČNB má za úkol udržovat stabilitu finančního trhu u nás. A trh bude stabilní, pokud nebude moc peněz mezi lidmi, ale budou v bankách a tím pádem budou stabilní i banky.

Poučení na závěr

Na světě je spousta investic, které mají hlavu a patu a nemusí být od společností se stoletou tradicí. Mnohem důležitější jsou způsoby získávání profitu a výše profitu samotná. Rád vyměním státní dozor (který mi nic neříká o zisku, ztrátě) za klidně i mladší menší investiční společnost (může být i ze zahraničí), která mi ale přinese potřebné zajímavé výnosy (ideálně nad 10 % ročně co nejstabilněji).

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang