Komodity, burzy a měny – s největší ztrátou

Pokud člověk vybírá investice na následující období a hledá nějaké aktuálně podhodnocené finanční instrumenty, vždy je lépe sledovat a vybírat spíše ty, které v posledním období značně prohrávaly a jsou po velkých poklesech, ty bývají na burzách celkem často přemrštěné, než vybírat mezi vítězi posledního období.

Pokud takový výběr a selekci právě člověk provádí, možná mu pomůže pár tipů, které jsou dosavadními losery posledních let. Těm je dobré věnovat větší pozornost než něčemu, co už letos vyrostlo o 50 či 70 %.

Trhy s komoditami, burzami a měnami zaznamenaly v posledních několika letech obrovské ztráty. V souvislosti s celosvětovým hospodářským poklesem a geopolitickým napětím zaznamenali investoři újmu na svých portfoliích.

Komodity

Komodity jsou základní zboží používané v obchodě, které je zaměnitelné s jiným zbožím stejného druhu. Příkladem komodit je ropa, kukuřice, zlato, zemní plyn, pšenice. S tímto zbožím se obchoduje na regulovaných komoditních burzách a jeho ceny jsou určovány tržními silami nabídky a poptávky.

Trh s komoditami je rozsáhlá a složitá struktura s mnoha různými druhy komodit, s nimiž se obchoduje na mnoha trzích po celém světě. Komodity lze rozdělit do čtyř hlavních kategorií, a to na energetické, kovové, živočišné a zemědělské.

Energie

Mezi energetické komodity patří ropa, zemní plyn, uhlí a elektřina. Tyto komodity jsou nezbytné pro fungování moderních ekonomik a jejich ceny mohou být volatilní. Zejména ropa má díky svému využití v dopravě a výrobě obrovský vliv na globální finanční trhy.

Kovy

Kovy jsou velmi důležitým druhem komodit, přičemž zlato a stříbro se dlouhou dobu používaly jako forma peněz. Mezi další běžně obchodované kovy patří měď, hliník, platina a palladium. Kovy se používají v celé řadě průmyslových odvětví, od šperkařství až po elektroniku.

Živočišná výroba

Živočišné komodity zahrnují skot, prasata, ovce a drůbež. Tato zvířata se chovají pro maso a další produkty, jako je vlna nebo vejce. Živočišné komodity podléhají sezónním výkyvům v poptávce a také změnám spotřebitelských preferencí.

Zemědělské

Zemědělské komodity zahrnují širokou škálu produktů, od obilovin a olejnin až po kávu a cukr. Tyto komodity se používají k výrobě potravin a dalších spotřebitelských produktů a jsou důležitou součástí světové ekonomiky. Ceny zemědělských komodit mohou být volatilní, často ovlivňované počasím, nemocemi, spekulacemi na trhu a vládní politikou.

Toto jsou čtyři hlavní kategorie komodit, ale existují i další druhy, například drahé kameny, vzácné zeminy a lesní produkty. S komoditami lze obchodovat na burzách, přímo mezi kupujícími a prodávajícími nebo prostřednictvím derivátů, jako jsou futures a opce.

Obchodování s komoditami může být riskantní záležitost, ale může to být také skvělý způsob, jak diverzifikovat investiční portfolio.

Jednou z největších ztrát na komoditních trzích byla ropa. V souvislosti s obchodními válkami mezi USA a Čínou ceny ropy prudce klesly. To mělo obrovský dopad na země produkující ropu, jako je Saúdská Arábie, kterým výrazně klesly příjmy.

Také další komodity, jako je zlato a stříbro, zaznamenaly velké ztráty v důsledku zvýšené volatility na trzích.

Další nejprodělečnější komodity

KomoditaZtráta
Stříbro29%
Káva25%
Kukuřice23%

Burza

Finanční burza je organizovaný trh, na kterém se nakupují a prodávají akcie, dluhopisy a další cenné papíry. Tyto burzy usnadňují převod vlastnictví cenných papírů z jednoho investora na druhého a určují ceny obchodovaných cenných papírů.

Finanční burzy zajišťují likviditu trhu, což investorům umožňuje rychle a snadno nakupovat a prodávat cenné papíry. Zajišťují také transparentnost a stabilitu trhů a jsou platformou pro zjišťování cen.

Na burzovních trzích zaznamenaly největší ztráty akciové trhy. Zejména americký akciový trh zaznamenal obrovský pokles své hodnoty. Důvodem byly probíhající obchodní války a také pandemie COVID-19. Velké ztráty zaznamenaly i další burzy, například forexový trh a trh s kryptoměnami.

Nejprodělečnější burzy

BurzaZtráta
Mongolsko35%
Peru32%
Brazílie22%

Měny

Největší ztráty na měnových trzích zaznamenal americký dolar. Dolar byl ovlivněn obchodními válkami a pandemií i dalšími faktory. Velké ztráty v důsledku globálního hospodářského poklesu zaznamenaly i další měny, například euro a britská libra.

Celkově lze říci, že komoditní, burzovní a měnové trhy zaznamenaly v posledních letech několik obrovských ztrát. To mělo dopad jak na investory, tak na státy, přičemž v některých zemích došlo k výraznému poklesu příjmů.

Vzhledem k tomu, že světová hospodářská situace je i nadále nejistá, je pravděpodobné, že tyto ztráty budou pokračovat.

Další nejprodělečnější měny

MěnaZtráta
Íránský riál51%
Syrská libra48%
Venezuelský bolívar32%

Naopak prověřenou stabilní komoditou na finančních trzích je investiční zlato. Cena investičního zlata je velmi stabilní a v dlouhodobém měřítku je to jedno z nejbezpečnějších aktiv. Kde koupit zlato, zlaté mince a cihly se lze dozvědět v podrobném článku o této významné komoditě.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang