Jsou účty v bance potřeba?

„Proč já blázen mám ještě účet v bance? Není lepší hrneček v kredenci a SIPO?“ Ptá se paní Dubcová na svém blogu na lidovkách.cz a dále lamentuje: „Nahlédla jsem do elektronického bankovnictví a zjistila jsem, že mi jeden úřad vrátil přeplatek ve výši celé 4 Kč a poplatek, který si za to účtoval můj bankovní dům zněl na celých 5 Kč. Zírala jsem, že jsem místo obdržení přeplatku ve výši 4 Kč zaplatila 1 Kč, čímž to, má banka o tu korunu ztloustla, aniž by mi cokoliv dala.“ 

Při vší úctě k citované dámě, ale copak zde nemáme hned několik bank, které českému klientovi nabídnou účet, který má vše či téměř vše zdarma? Nejen vedení účtu, ale i veškeré transakce, v některých případech i vedení a vydání platební karty či výběry z bankomatu? Nehledě na to, že ve dvou případech se jedná o banky s domácími vlastníky? 

Co jsou banky?

Banka je instituce, která poskytuje finanční služby, jako je přijímání vkladů, poskytování úvěrů a investování finančních prostředků. Banky přijímají vklady od klientů, čímž získávají peníze, které mohou použít na úvěry. Banky poskytují také další finanční služby, jako je investiční poradenství, svěřenecké služby a směnárenské služby.

Banky jsou obvykle regulovány a dohlíženy vládou. Banky také podléhají zákonům a nařízením týkajícím se bankovních postupů a řízení rizik. Banky často udržují vztahy s dalšími finančními institucemi a podniky.

Hrají důležitou roli v ekonomice tím, že poskytují bezpečné místo pro uložení peněz a usnadňují pohyb finančních prostředků ve formě úvěrů. Banky také poskytují platební služby, jako je vydávání šeků a elektronické převody, které lidem usnadňují nákup a prodej zboží a služeb.

Banky také podporují hospodářský růst prostřednictvím investic. Poskytují kapitál podnikatelům a pomáhají tak financovat vznik nových podniků. Banky také poskytují investorům možnost nakupovat a prodávat akcie a dluhopisy, čímž pomáhají financovat a rozvíjet ekonomiku.

Poskytují důležité služby svým zákazníkům. Pomáhají zákazníkům spravovat jejich finanční prostředky tím, že působí jako zprostředkovatelé mezi zákazníky a finančními institucemi. Poskytují půjčky a úvěry, což zákazníkům umožňuje nakupovat zboží a služby, které by si jinak nemohli dovolit.

Co je pocit bezpečí?

Když se mluví o bezpečnosti, je často na mysli fyzickou bezpečnost, ale existuje ještě jeden důležitý typ bezpečnosti – pocit bezpečí. Pocit bezpečí je pocit, který pramení z vědomí, že je člověk v bezpečí, a z pocitu jistoty ve svém prostředí.

Pocit bezpečí zahrnuje dvě složky – fyzické bezpečí a emocionální bezpečí.

Fyzické bezpečí je, když se člověk cítí fyzicky v bezpečí před nebezpečím, překážkami a možnou újmou. To může vyplývat z toho, že má člověk doma spolehlivé zámky a bezpečná okna. Může také pocházet z účinných bezpečnostních systémů, které dokáží odhalit vetřelce.

Emocionální bezpečnost je spojena s psychickou pohodou. Může vycházet z hmatatelného důkazu důvěry a spolehlivosti mezi rodinou a přáteli nebo z pocitu bezpečí s partnerem. Může také pramenit z dobré pověsti nebo z historie zdravých vztahů.

Pocit bezpečí je nezbytný k tomu, abychom se cítili bezpečně a mohli riskovat. Bez pocitu bezpečí je obtížné soustředit se na úkoly a vztahy, protože člověk stále žije se strachem. Pocit bezpečí může také pomoci zvýšit sebevědomí a nadhled.

Vytvořit si pocit bezpečí není snadné. K tomu je důležité posoudit a vytvořit prostředí, které je bezpečné jak fyzicky, tak emocionálně. To může zahrnovat přijetí preventivních opatření k zajištění fyzické bezpečnosti a zapojení se do aktivit, které podporují důvěru a respekt. Kromě toho, pokud se člověk necítí bezpečně, je důležité obrátit se s žádostí o podporu na blízké přátele a rodinu.

Souhrnně lze říci, že pocit bezpečí je podstatnou součástí pocitu jistoty a bezpečí ve svém prostředí, a to jak po fyzické, tak po emocionální stránce. Vyhodnocením prostředí, zapojením se do činností, které podporují důvěru a respekt, a vyhledáním podpory v případě potřeby si člověk může vytvořit pocit bezpečí, který je nezbytný pro emoční pohodu.

Falešný pocit bezpečí 

Ale néé, horuje český střadatel, co to je Fio Banka, Air Bank nebo mBank, dám své peníze do České spořitelny, ČSOB nebo Komerční banky, tam budou v bezpečí! Omlouvám se informovanějšímu čtenáři, že zde budu opakovat notoriety, ale zjevně je to stále třeba. Především jsou vklady v bankách a družstevních záložnách pojištěny. Do ekvivalentu 100 tisíc eur (cca 2,7 mio Kč) dokonce stoprocentně.

Jak ale správně poznamenal autor článku Realita pojištění vkladů v bankách, Fond pojištění vkladů není bezedný, a tak v podstatě pokryje pouze krach menší banky. No, to je ale přece další argument, proč nemít peníze u výše zmíněných poplatkomilných molochů! 

Vytvořit si důvěru k bankám není často jednoduché

A bezpečí peněz uložených u velkých bank je také trochu iluzorní. Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit Bank, ty všechny mají své matky se sídlem v eurozóně. A vesměs jsou jejich české dcery dojnými krávami, které značně vylepšují bilanci celé skupiny.

To ale matinkám nestačí a jejich pracovníci zjevně vymýšlejí způsoby, jak z dcerušek vytáhnout aktiva i jinak než skrz (v ČR zdaněnou) dividendu. Svého času zachytila Česká národní banka pokus jedné z těchto povedených maminek prodat české dceři bezcenná toxická aktiva výměnou za x miliard korun. Argument většího bezpečí tedy zjevně padá. 

Volit by se mělo nohama 

Byly doby, kdy jsme si vybírat příliš nemohli. I já jsem několik let používal k podnikání konto u eBanky, kde jsem na poplatcích zaplatil kolem 2 až 3 tisíc Kč ročně. To bylo ještě dobré, protože u ČS bych zaplatil cca 4, u Komerčky 5 a u Živnostenské banky dokonce 6! Pro soukromé účely jsem používal účet u České spořitelny.

Bylo bolestné sledovat, jak jeden výběr z bankomatu a jeden převod za měsíc ve finále stál kolem sta korun! V roce 2008 jsem tomu učinil přítrž. Tehdy už bylo možné přejít k bezpoplatkové konkurenci. Také jsem jí nejdříve nevěřil. Testoval ji téměř půl roku, s napětím jsem očekával, zda převody peněz dorazí na cílový účet, vždyť si za ně přece peněžní ústav nic neúčtuje!

Dnes mám u své banky celkem šest účtů a tři (bezplatné) platební karty. Je příjemné mít prostředky účelově rozdělené a nic to nestojí. Už šest let je tedy možné přejít k bezpoplatkové konkurenci. Nízkonákladové banky prokázaly, že to bez poplatků jde.

Například Fio Banka dlouhodobě vykazuje zisk. Pravda, ne v řádech desetimiliard, ale desetimilionů, ale to mě jako klienta může spíše těšit. Nenaříkejme, přemýšlejme, odhoďme nesmyslné mýty a, jak se říká, konečně hlasujme nohama. Pokud z pohodlnosti a setrvačnosti zůstaneme u své nacucané pijavice, pak můžeme nadávat jen sami sobě. 

Fio Banka

Fio banka je moderní česká digitální banka, která mění způsob bankovnictví v České republice. Je to online banka bez fyzických poboček, která svým klientům nabízí rychlé, snadné a bezpečné bankovní služby.

Byla založena v roce 1995 a od té doby poskytuje špičkové bankovní služby. Snaží se zákazníkům usnadnit bezproblémovou a bezpečnou správu jejich financí.

Nabízí celou řadu bankovních služeb, včetně běžných účtů, spořicích účtů, online plateb, úvěrových služeb a dalších. Nabízí také funkci „přemostění účtu“, která zákazníkům umožňuje rychlý a snadný převod peněz mezi účty.

Všechny služby Fio banky jsou dostupné online 24 hodin denně. Kromě toho nabízí zákazníkům vynikající zákaznický servis a bezpečnost. Banka například nabízí dvoufaktorové ověřování, které vyžaduje, aby zákazníci pro přihlášení zadali jak heslo, tak kód zaslaný na jejich telefon.

Fio banka využívá moderní technologie, aby bylo bankovnictví pro zákazníky rychlejší, jednodušší a bezpečnější. Její služby jsou dostupné jak na stolním počítači, tak mobilním způsobem, což zákazníkům umožňuje přístup k účtům a správu financí online.

Celkově je Fio banka ideálním řešením pro každého, kdo v České republice hledá moderní digitální bankovnictví. Banka nabízí širokou škálu služeb a vynikající zákaznický servis, takže je pro zákazníky spolehlivou volbou.

Komerční banka

Komerční banka je finanční instituce, která svým klientům poskytuje řadu služeb, jako jsou vklady, platby, úvěry, investice a další finanční služby. Komerční banky jsou finančními zprostředkovateli, což znamená, že poskytují služby mezi dlužníky a věřiteli. Komerční banky jsou nezbytné pro fungování ekonomiky.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang