Cyrrus, a.s. – recenze a zkušenosti

CYRRUS, A.S. – RECENZE A ZKUŠENOSTI

Pane Přikryle, popište našim čtenářům co je hlavní pracovní náplní senior makléře.

Mojí hlavní pracovní náplní je komunikace s klienty a poradenství při správě jejich investičního portfolia.
Základ mé práce je informování klientů o aktuálním dění na kapitálových trzích, předávání investičních doporučení a samotná realizace pokynů přijatých od klientů.

Můj pracovní den začíná o půl deváté analytickou poradou, následně se chystám na začátek obchodování a plánuji si, na co se v daný den zaměřit. Ve spolupráci s investičním stratégem a analytiky pak připravuji návrhy portfolií pro klienty.

Zkušenosti, které jsem za dobu působení ve společnosti získal, uplatňuji v investičním výboru, který je v Cyrrusu zodpovědný za investiční strategii. Dále se věnuji přednášení na odborných seminářích, které Cyrrus pořádá.

Jak se člověk stane senior makléřem a co se Vám na Vaší práci nejvíce líbí?

V Cyrrusu pracuji téměř osm let. Jsem hrdý na to, že jsem se vypracoval od „píky“ a zároveň jsem vděčný za to, že jsem tuto šanci dostal. Na pozici senior makléře se člověk musí postupně vypracovat a prokázat, že má zkušenosti z praxe a odborné vzdělání. Práce burzovního makléře není pro každého. Pro toho, kdo se ale pro toto povolání rozhodne, může být zaměstnání zároveň koníčkem.

Na mé práci se mi nejvíce líbí neustálý kontakt s lidmi a samozřejmě samotné obchodování. Baví mě analyzovat akcie i komodity, sledovat dění na trzích a vyhledávat investiční příležitosti. Každý den přináší nové výzvy i možnosti, a to je na této práci nejzajímavější. Investování je neustálý proces učení se něčeho nového a díky tomu člověk roste i osobnostně.

Jak funguje v Cyrrusu spolupráce mezi makléři a analytiky? Můžete uvést pro názornost nějaký konkrétní příklad z praxe?

Spolupráce mezi makléři a analytiky funguje velmi dobře. Každý den před otevřením trhů v Evropě máme investiční poradu, na které vyhodnocujeme, co se stalo a jaké hlavní události, makrodata a korporátní výsledky mohou ovlivnit obchodování v ten den či v delším časovém horizontu. Největší výhodu vnímám v tom, že sedíme společně v jedné kanceláři a jsme v neustálém kontaktu.

Díky tomu jsme schopní flexibilně reagovat na aktuální dění na trzích a rychle předávat důležité informace našim klientům.

Příklad, který mě napadá, je krátkodobý spekulativní obchod na akciích Erste Group Bank. Tato rakouská banka, která mimo jiné vlastní Českou spořitelnu,  vyhlásila v pátek 28. 2. 2014, zjednodušeně řečeno, horší výsledky než analytici a trh očekávali.

Na základě toho začaly její akcie výrazným způsobem klesat. Negativní sentiment na těchto akciích byl navíc umocněn celkovými výprodeji na trzích, které vyvolala obava trhu z vyhrocené situace na Krymu. Samotné výsledky Erste bank vyhodnotil investiční stratég Cyrrusu Marek Hatlapatka, který pokrývá bankovní sektor.

Komplexní analytický report, který zahrnoval i vyhodnocení následného conference callu, mi pomohl udělat si lepší obrázek o tom, jak by se akcie mohla chovat v krátkodobém, tak v tom dlouhodobějším horizontu.

Sledoval jsem rychlý pád akcií Erste bank a čekal jsem, až se objeví příležitost k nákupu. Spekulativní investoři vstupovali do pozice již kolem 675 CZK. Přiznám se, že tentokrát jsem doporučoval klientům vyhnout se „chytání padajícího nože“ a počkat na zastavení klesajícího trendu.

V úterý 4. 3. 2014 začalo obchodování s akciemi Erste bank skokovým růstem a já jsem po konzultaci s investičním stratégem doporučil klientům akcie Erste bank nakoupit (kolem 688 CZK) s cílem spekulovat na krátkodobý růst k úrovni 710 CZK (+/-26 EUR).

Akcie Erste bank pak během následujících dvou dnů dokázaly k této úrovni postupně posílit. Investoři, kteří se řídili naším doporučením, nakonec akcie vyprodali na 715 CZK a realizovali tak velmi zajímavý zisk.

O jaké služby či produkty je od začátku roku 2014 ze strany klientů Cyrrusu největší zájem? Čím to je?

Ze strany klientů pokračuje zájem o strukturované produkty a o vytváření portfolií, která sestavuje investiční stratég ve spolupráci s analytiky každému klientovi na míru. Největší zájem je o růstovou strategii, která kombinuje investování do akcií, ETF a do částečně zajištěných produktů.

Důvodů, proč klienti vyhledávají především tuto službu, je několik. Jedná se o produkt, ve kterém klient ví, že makléř i firma jsou motivováni podílem na zisku, kterého se investováním dosáhne. Pro investory je důležité i to, že v této strategii neplatí naše standardní poplatky, ale pouze transakční poplatky trhů a třetích stran.

Co si myslíte o automatických obchodních systémech?
Na AOS (automatický obchodní systém) mi přijde nejzajímavější to, že za Vás může obchodovat počítač podle předem stanovených pravidel (naprogramovaného algoritmu). Investor tak díky dobrému AOS může vydělávat, aniž by musel sedět u PC a sám zadávat příkazy.

Na druhou stranu bych chtěl všechny, kteří se momentálně nadchli pro tuto myšlenku upozornit, že na burze neexistuje způsob, jak bez práce a podstupování rizika jen vydělávat.

Vytvoření robustního AOS systému, který bude dlouhodobě dosahovat dobrých výsledků, vyžaduje systematickou práci, backtestování na historických datech, optimalizaci systému a průběžné sledování, jestli koncept, na kterém je daný AOS postaven, stále funguje.

Když to shrnu, jedná se o práci na plný úvazek, která Vás minimálně v počátcích bude stát spoustu času a energie. Vytvoření potenciálně ziskového AOS totiž vyžaduje programátorské znalosti a pochopení, na jakých principech trhy fungují a kde lze pomocí AOS najít investiční příležitosti, které naprogramovaný algoritmus může reálně zobchodovat.

Rozhodně se jedná o zajímavou metodu, která stojí za další prozkoumání v případě, že jste zkušený burzovní spekulant a hledáte diverzifikaci nejenom portfolia, ale i investičních strategií.

Je skutečně možné, aby během několika sekund až jedné minuty světové akciové trhy propadly o 10-15 %? A pokud ano, jak se může něco takového stát?

Možné to skutečně je. Předpokládám, že se ptáte na události, které se staly 6. května 2010, kdy automatické algoritmy spustily takovou lavinu prodejních příkazů, že během několika minut klesl akciový index Dow Jones Industrial Average o téměř tisíc bodů. Jeden z nejsledovanějších amerických indexů v určitý moment ztrácel téměř 10 %.

Vzpomínám si na tu chvíli, protože jsem to sledoval v přímém přenosu. Krátkodobí spekulanti v tu chvíli zažívali krušné chvíle. Následně se do popředí dostala diskuze týkající se škodlivosti HFT (High-Frequenci Trading), algoritmického obchodování, které se vyznačuje vysokou frekvencí instrukcí odeslaných na burzu. Vzhledem k tomu, že téma HFT by vydalo na samostatný článek, zaměřím se na pozitivní efekt, který HFT může mít.

Kvůli výpočetní převaze procesorů při algoritmickém obchodování mohou být nakonec krátkodobí spekulanti snažící se překonat trh „koukáním do grafů“ donuceni vrátit se zpět k osvědčeným investorským praktikám, tedy dávat při investování větší důraz na fundamenty než na technickou analýzu.

Myslíte si, že za nás jednou bude obchodovat umělá inteligence? A pokud ano, jak daleko ta doba je?

Z předchozí odpovědi na Vaši otázku je jasné, že určitým způsobem už umělá inteligence na trzích obchoduje. Rozvoj informačních technologií a kvantových počítačů může přinést další možnosti přístupu k informacím a jejich analýze.

Nemyslím si ale, že AI (artificial intelligence) plně nahradí člověka. Rozvoj informačních a komunikačních technologií naopak díky lepšímu a levnějšímu přístupu k informacím přináší rovnější podmínky pro všechny účastníky trhu.

Trhy jsou totiž stále ovlivňovány právě lidskými emocemi, jako jsou strach ze ztráty a chamtivost po co největším zisku. A právě schopnost člověka vidět věci komplexně, nad rámec naprogramovaných postupů, hledat příležitosti a riskovat, nebude podle mě počítačem plně nahrazena.

Jak zápasí čeští makléři se stresem?

Nemůžu mluvit za všechny české makléře, ale osobně potřebuji k životu sport. Práce makléře je vyčerpávající a po celém dni, kdy vyhodnocuji grafy, čísla, komunikuji s klienty, účastním se porad, chodím na schůzky apod., potřebuji vypnout.

Baví mě kontaktní sporty, trénuji v posilovně, boxuji a chodím do wellness. Mám rád moravská vína a dobrou gastronomii, ideálně obojí zároveň v dobré společnosti.

Viděl jste film Vlk z Wall Street?

Film jsem viděl a především v první části jsem se hodně bavil. Leonardo DiCaprio v tomto filmu opět dokazuje, že je výjimečný herec, který dokáže přesvědčivě ztvárnit různé postavy. Přestože mi film připadal zajímavý, mnohem více se mi líbí Wall Street v anglickém originále, který v roce 1987 natočil Oliver Stone a kde excelentní výkony předvádí Michael Douglas a Charlie Sheen.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang