InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Majetek při ukončení činnosti a daně

4.2.2014 Jiří Hladík (přečteno 5893x)
Majetek při ukončení činnosti a daně

Dotaz: Chci ukončit podnikatelskou činnost a mám v daňové evidenci evidován majetek. Podléhá jeho vyřazení dani z příjmů?

Odpověď daňového poradce: Ano i ne. Záleží na tom, jaký bude jeho další osud. Pokud ukončíte podnikatelskou činnost, je povinnost upravit daň z příjmů o pohledávky, závazky a zásoby. U dalšího majetku, který je označován jako hmotný nebo drobný hmotný majetek, pokud je určen k prodeji, samozřejmě příjem z jeho  prodeje podléhá také dani z příjmů. Pokud je takovýto majetek vyřazen z majetku obchodního, ale zůstává majetkem podnikatele, není zde příjem z prodeje a tudíž daň nevzniká. Podle ustanovení zákona ale přesto podléhá dani z příjmů případný prodej majetku, který byl používán v souvislosti s podnikatelskou činností, a to po dobu následujících pěti let od jeho vyřazení. Proto je třeba si dát pozor na předměty dlouhodobé užitnosti, jako např. dopravní prostředky či vybavení dílen a kanceláří. A to i předměty, které byly pořízeny pomoci leasingu.

Jiří Hladík Jiří Hladík

Poskytuji komplexní servis pro podnikatele a společnosti v oblasti vedení účetnictví, daní, daňové evidence, daňového poradenství a zpracování daňového přiznání a to více než 20 let. Vše podstatné najdete zde

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku