Léky, chcete léky?

To, že v Německu je možné nakoupit levnější a kvalitnější potraviny či drogerii je dobře známo. Nejenom občané žijící v pohraničí tuto možnost hojně využívají a mnozí tak ještě loni činili v rámci osobní odvety vůči tehdejší ministru financí Kalouskovi. Ten totiž výrazným zvýšením snížené sazby DPH výhodnost nákupů „za kopečkama“ ještě zvýraznil.

Existuje však minimálně jeden typ zboží, pro který si naopak jezdí Němci k nám. A rozdíl v cenách může být přímo závratný. Znalci již tuší, o jaký artikl jde. Jedná se o léky. Existují i případy, kdy se stejné balení léků u našich západních sousedů prodává i za osmnácti násobek české ceny.

Takový obrovský rozdíl v cenách samozřejmě dříve či později nutně přiláká množství překupníků. Léky nakoupí u nás, přelepí německými informacemi anebo rovnou vymění celý obal. České úřady jsou na tuto praxi krátké. Pokud má překupník povolení k distribuci a pro zacházení s obaly léků, neděje se nic protizákonného.

Problém nastává ve chvíli, kdy daný lék začne z důvodu výnosného reexportu v naší zemi chybět. Pak už je namístě zapřemýšlet o omezení vývozu vybraných léčiv. Určité kroky byly činěny již v minulosti, ale bez většího dopadu.

Podobný problém řešilo i Slovensko a zdá se, že jejich řešení se, stejně jako vícekrát v minulosti, stane pro ČR vzorem. Každý vývoz léčiv musí u našich východních sousedů posuzovat lékový ústav, který má pravomoc určité obchody zakázat, což také pravidelně činí.

O cenách léků se po celé Evropě vede poměrně rozsáhlá diskuze a jedním z návrhů je i sjednotit ceny léčiv v celé Evropské unii. To ale samozřejmě není v zájmů našich občanů, jelikož by to znamenalo výrazné zdražení léků. 

Ať již budoucnost přinese v této oblasti jakýkoli vývoj, jedno je jasné. Marže farmaceutických společností jsou v některých státech přímo nehorázné a potvrzují názor, že byznys se zdravím patří k velmi lukrativním oborům.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang