InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Krize na obzoru? Historicky úspěšný indikátor má jasno

4.2.2016 Sven Subotič (přečteno 2114x)
Krize na obzoru? Historicky úspěšný indikátor má jasno

Druhá polovina roku 2015 se nesla ve velice volatilním duchu. Postupně přicházely zprávy z Číny o zpomalování tamní ekonomiky, což zapříčinilo pokles cen na komoditním trhu.

Dále v důsledku převisu nabídky ropy se cena černého zlata propadla hluboko pod 50 dolarů za barel. Akciový trh navíc zažívá jeden z nejhorších startů do nového roku.

Současná situace naznačuje, že na trhu není ‚‚něco‘‘ v pořádku.

Funkce zlata a ropa jako ukazatel

Je možné záhadné „něco“ predikovat pomocí aktuální ceny komodit? To nelze potvrdit, ovšem zlato a ropa tuto funkci z historického hlediska vykazovaly.

Vyjádří-li se cena jedné unce zlata v barelech ropy, mohou obě komodity posloužit jako indikátor krizových podmínek na světovém trhu.

Zlomovou hodnotou tohoto indikátoru je 20, což lze demonstrovat na grafu níže.

2016_01_27_zlato_to_ropa

80. léta – ropa a černé pondělí

V 80. letech minulého století (první červený sloupec) lze identifikovat hned dvě nestandardní situace na trzích.

V prvním případě šlo o přebytek ropy, ke kterému došlo po ropných šocích v 70. letech. V druhém případě se jednalo o černé pondělí na americkém akciovém trhu. Tehdy byl zaznamenán největší jednodenní propad akciového trhu v historii*.

Krize v 90. letech

V 90. letech si krizí posupně prošlo Mexiko, Rusko a země z Asijského kontinentu. Mexická krize byla první krizí, jež byla způsobena prudkým odlivem kapitálu ze země, Asijská krize se nesla v podobném duchu a Rusko v roce 1998 bylo nuceno vyhlásit státní bankrot.

21. století ve znamení dalších krizí

Je nutné podotknout, že indikátor je pouze orientační. Na přelomu 20. a 21. století propukla horečka informačních technologií, což vyústilo v prasknutí tzv. Dot-com bubble. V této historické periodě se však ukazatel pohyboval pod hodnotou 10.

Dalšími hroty, jež vyčnívají nad hodnotou 20, jsou hospodářská krize z roku 2008 a evropská dluhová krize ze začátku druhé dekády 21. století.

Krize na obzoru?

V současnosti se indikátor pohybuje nad hodnotou 35, což lze z historického hlediska interpretovat jako probíhající či přicházející krizi. Je nutné mít na paměti, že ukazatel je výrazně ovlivněn současnou situací na trhu s ropou, jejíž cena spadla na několikaletá minima.

Důvodem propadu je měnící se energetický mix, těžba břidlicové ropy a zvýšená těžba ropy OPECu v rámci boje o tržní podíl. Na trhu vzniká přebytek až 1,5 mil. barelů denně, což zapříčiňuje zmiňovaný pokles cen.

Nelze tedy predikovat, zdali se i v tomto případě indikátor nemýlí nebo pouze poukazuje na nestandardní situaci na trhu s černým zlatem. Ukazatel však úspěšně předpověděl čtyři z pěti posledních krizí.

Autor: Sven Subotič, David Lojkásek

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o.

Sven Subotič Sven Subotič

Jsem soukromým investorem. Zabývám se investováním na globálních kapitálových trzích a investičním výzkumem. www.aurainvest.cz

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku