Jaké jsou náklady při investování?

Všechny formy investování s sebou nesou určité náklady. Asi by bylo bláhové domnívat se, že při nákupu investičního instrumentu již za nic dalšího nebudu platit. Jinak řečeno, „maker“ produktu či jeho distributor si za poskytnutou službu nebo produkt účtuje různé poplatky.

Poplatky mohou mít různou formu, v závislosti na daném produktu a distribučním kanálu, prostřednictvím kterého si jej kupujeme. 

Investice

Investice jsou pro většinu lidí tajemným a složitým procesem. Možná jste už slyšeli, že existují různé druhy investic, které mohou být snadno využity ke zvýšení vašeho kapitálu. Je však důležité si uvědomit, že investování není bez rizika a když investujete, musíte pochopit jaké riziko musíte podstoupit. Jednou z nejběžnějších forem investování je držení kapitálových cenných papírů, jako jsou akcie, opční zisky, podílové fondy a další.

Tyto investice jsou obvykle vybírány jako součást dlouhodobého investičního plánu, protože vám dávají příležitost spekulovat na vývoj trhu, získat dividendy a realizovat zisky. Mezi další oblíbené druhy investic patří spořicí účty, zajištěné investice, dluhové instrumenty a podílové fondy.

Uložení peněz na spořicí účet je jedním z nejjednodušších způsobů, jak investovat, a je oblíbenou volbou pro začínající investory, kteří začínají budovat své portfolio. U zajištěných investic máte možnost investovat do státních dluhopisů, na které je jistá sazba úroku.

Dluhové instrumenty jsou účinné finanční nástroje, které umožňují investorům, aby naspořily výrazné zisky. Podílové fondy jsou další účinnou formou investice. Podílové fondy poskytují investorům přístup ke směsí různých cenných papírů a akcií a umožňují investorům snadno diversifikovat své investiční portfolio.

V praxi se setkáme se třemi základními poplatky:

1. Vstupní poplatek neboli poplatek za nákup cenného papíru – jedná se o poplatek, který si tvůrce produktu nebo distributor účtuje za nákup cenného papíru a souvisí s náklady na distribuci produktu nebo náklady trhu na kterém je obchod realizován. Zpravidla bývá vyjádřen procentní částkou, v některých případech s určením případného minima nebo naopak stropu.

2. Poplatek za správu neboli poplatek za obhospodařování (management fee) – vyjadřuje náklady správce nebo tvůrce produktu spojené s vlastním obhospodařováním portfolia cenných papírů nebo fondu, tvorbu investiční strategie, výběr vhodných titulů do portfolia či fondu.

3. Výstupní poplatek neboli poplatek za prodej cenného papíru – jedná se o poplatek, který si tvůrce produktu nebo distributor účtuje za odkup (prodej) cenného papíru a souvisí s náklady trhu na kterém je obchod realizován. Zpravidla bývá vyjádřen procentní částkou, v některých případech s určením případného minima nebo naopak stropu.

Kolik stojí správa aktiv?

Hovoříme-li o správě aktiv (Asset management) je nutné říci, že tato „služba“ je zcela individualizovaná, a tím i její poplatky za správu. Závisí na mnoha faktorech, jako je objem aktiv, rizikový profil investičního portfolia, konkrétní správce atd.

Poplatek se samozřejmě odvíjí od platformy, která investici zprostředkovává. Například na platformě pro P2P půjčky Mintos se platí poplatek za směnu měn nebo 0,85% poplatek na sekundárním trhu.

Poplatek za správu může mít i různé formy:

  • Fixní fee – např. jako procento z objemu spravovaných aktiv nebo pevně stanovená částka.
  • Variabilní fee – stanovený procentem z výnosu majetku – např. procento z částky, o kterou výnos portfolia za kalendářní rok překonal předem stanovený benchmark.
  • Kombinace fixního a variabilního fee – jedná se o nejčastější způsob účtování nákladů za správu aktiv (např. 1,2 % z objemu spravovaných aktiv + 25 % z částky, o kterou výnos portfolia za kalendářní rok překonal předem stanovený benchmark).

Se správou aktiv mohou souviset další služby, jejichž poplatky mohou být stanoveny individuálně. Jedná se například o poplatek za služby související se správou a úschovou cenných papírů (tzv. custody fee). Další jednotlivé služby (inkaso kupónu, dividendy) zpravidla bývají stanoveny ve standardním sazebníku obchodníka s cennými papíry či banky.

Investice jsou dobrou formou pasivního příjmu, který se bude hodit při sestavování osobního finančního plánu.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang