InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Jsou japonské akcie stále atraktivní?

29.4.2015 Sven Subotič (přečteno 3700x)
Jsou japonské akcie stále atraktivní?

Nedávno představený program nákupu dluhopisů Evropské centrální banky odvrátil pozornost řady investorů od událostí v Zemi vycházejícího slunce. Investoři by měli mít nicméně na paměti, že monetární politika BoJ je ještě o několik úrovní agresivnější než politika ECB. Zatímco japonská centrální banka nakupuje každý měsíc až 12 bilionů jenů (100 miliard dolarů) státního dluhu, ECB hodlá měsíčně nakupovat dluhopisy v hodnotě 60 miliard euro (64 miliard dolarů). Poté, co se meziroční inflace v Japonsku po dvou letech od zahájení kvantitativního uvolňování dostala zase na nulu, očekává řada ekonomů v letošním roce další uvolnění monetární politiky.

Samotné uvolnění měnové politiky nestačí

Jestli nekonveční měnověpolitické nástroje nakonec pomohou vymanit Japonské a Evropské hospodářství z deflačního prostředí tedy zůstává nadále nezodpovězenou otázkou. Nicméně na základě minulých zkušeností lze téměř s jistotou říct, že tyto programy pravidelných nákupů aktiv budou tlačit vzhůru akciové trhy a dolů domácí měny. Japonská vláda si však na rozdíl od té evropské uvědomuje, že samotné uvolnění měnové politiky nebude k oživení dlouhodobého ekonomického růstu postačující. Kabinet premiéra Abeho implementuje rozsáhlé reformy, které se s velkou pravděpodobností pozitivně promítnou i do vyšší efektivity hospodaření tamějších společností.

Loni v prosinci představil japonský regulátor FSA návrh nového kodexu správy a řízení společností, který by měl vstoupit v platnost již letos v červnu. Mnoho analytiků se domnívá, že nový kodex by mohl pomoci zlepšit rentabilitu vlastního kapitálu japonských společností, která má v porovnání se západem stále co dohánět. Rentabilita vlastního kapitálu společností zahrnutých v indexu S&P 500 ke konci loňskému roku dosahovala v průměru 14,4%, přičemž ROE japonského indexu Topix činilo 8,3% a před dvěma lety dokonce pouze 5,7%.

Valuace na prvním místě

S hlavními světovými akciovými indexy na historických maximech je obezřetnost při hledání nových investičních příležitostí více než na místě a investoři by neměli brát ve svém rozhodování valuaci na lehkou váhu. Pokud se podíváme na změny v ukazatelích P/E světových akciových benchmarků mezi nástupem Abenomiky koncem roku 2012 a posledním dnem roku 2014, rychle zjistíme, že výkonnost japonských akcií byla tažena výrazným růstem zisků oproti americkým a evropským protějškům. Poměrový ukazatel P/E japonského Topixu během daného období vzrostl z hodnoty 15,0x na 15,4x za růstu zisků o 75,2%, zatímco P/E amerického S&P 500 vzrostlo z 13,6x na 17,2x s růstem E o 15,1% a evropského MSCI Europe z 12,2x na 15,3x s poklesem E o 8,5%.

Kromě atraktivní valuace a pozoruhodného růstu zisků existuje ještě jeden argument pro růst japonských akcií. Koncem října minulého roku začal druhý největší penzijní fond na světě – Government Pension Investment Fund of Japan (GPIF) – redukovat dlouhé pozice v dluhopisech ve prospěch akcií. Cílem fondu je změnit alokaci aktiv na 50% dluhopisů a 50% akcií z dřívějších 71% dluhopisů a 24% akcií. Navíc lze očekávat, že ostatní penzijní instituce a fondy brzy zaujmou podobnou investiční strategii, neboť výnos desetiletého státního dluhopisu aktuálně činí pouhých 0,29%, což je v komparaci s 1,20% dividendovým výnosem indexu Topix či hedgovanými dividendovými ETF opravdu velmi málo. Na závěrečném grafu níže je zachycen rozdíl mezi dividendovým výnosem, který investor může získat při nákupu koše japonských akcií, a výnosem devítiletého japonského státního dluhopisu.

graf

Autor: Sven Subotič, David Krejča

Tato zpráva není investičním doporučením.

Sven Subotič Sven Subotič

Jsem soukromým investorem. Zabývám se investováním na globálních kapitálových trzích a investičním výzkumem. www.aurainvest.cz

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku