InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Jak nepřijít o peníze při převodu nemovitosti? (3/3)

5.2.2016 Jindřich Svoboda (přečteno 10349x)
Jak nepřijít o peníze při převodu nemovitosti? (3/3)

V minulých dílech jsme se podívali na možnosti úschovy kupní ceny při převodu nemovitostí. Řekli jsme si, že advokátní úschova je sice cenově přijatelná, ale nepřináší ono kýžené bezpečí. Kdejaký holomek s titulem JUDr. či Mgr. vám s penězi prostě může utéct. Notářská úschova je zase relativně bezpečná, ale poněkud předražená. Jak je to tedy s třetí možností, bankovní úschovou?

Co se týče bezpečí, je to ideální volba. Banka vám s penězi neuteče. Navíc těch vašich pár usmolených milionů je pro banku trapnou kapkou v moři. Peníze v bankovní úschově jsou v relativním bezpečí, možná ještě větším než u notáře. Museli byste být hodně velcí smolaři, aby během jednoho měsíce, což je zhruba doba, po kterou úschova peněz při převodu nemovitosti trvá, zkrachovala banka a zároveň na základě nějakého šíleného kriminálního komplotu byly peníze v bankovní úschově vyvedeny z banky pryč.

Peníze v bankovní úschově samozřejmě nespadají do konkurzní podstaty banky a obecně se považují za dostatečně chráněné. K této skutečnosti se váže i jedna úsměvná historka z dob nedávné finanční krize. Jistý movitý člověk se vypravil do jedné z největších českých bank, tam vybral ze svého účtu poměrně vysokou částku v hotovosti, vložil ji do bezpečnostní schránky a šokovanému zaměstnanci s milým úsměvem sdělil: „Tak a teď si můžete klidně zkrachovat.“

Druhou zjevnou otázkou je samozřejmě cena bankovní úschovy. Ta se pohybuje kolem 2 promile z uschované částky. Kupříkladu při ceně nemovitosti 2,5 milionů Kč to dělá 5 tisíc Kč. Zdá se tedy, že zde máme vítěze. Maličkou vadou na kráse může být to, že ne každá banka tuto službu nabízí a pokud ano, mohou se ceny lišit, proto doporučujeme obejít více bankovních ústavů. Při předvýběru vám může pomoci tento přehled.

Osobně jsem schovatelských služeb jedné banky při převodu nemovitosti v roce 2008 využil. Vše proběhlo k všeobecné spokojenosti a cena za úschovu při koupi nemovitosti nižší hodnoty byla 4000 Kč. Bylo by ale nefér ji dělat reklamu, zvlášť, když si ji na Investportalu nezaplatila. ;-)

Závěrem vám přeji šťastnou ruku při "lovu" nemovitosti, ať již lovíte v nabídkách realitek nebo oslovujete majitele nemovitostí, které se vám líbí, přímo tak, jako to třeba dělá "český Kiyosaki", Petr Sluka.

Jindřich Svoboda Jindřich Svoboda

 

Ostřílený harcovník světa byznysu i burzovního obchodování. 

Upozornění: Veškeré informace publikované na tomto webu jsou určeny výhradně ke studijním účelům a v žádném případě je nelze považovat za investiční doporučení ve smyslu příslušných právních předpisů.

 

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku