InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Jak ceny plynu mění pravidla hry ve světě

28.2.2013 Administrátor (přečteno 3786x)
Jak ceny plynu mění pravidla hry ve světě

V poslední dekádě bylo možné sledovat velký celosvětový trend, kdy všemožné firmy přesouvaly výrobu a služby do Asie, zejména do Indie a Číny. A to především z důvodu nesrovnatelně levnější pracovní síly, která hraje v nákladech společností dodnes klíčovou roli. A ještě dlouho bude hrát. Specielně v Číně se vyrábí snad již úplně všechno. Indie je zase proslulá, díky výborné jazykové výbavě Indů, poskytováním telefonických služeb pro celý svět. V poslední době se však přeci jenom jedno velké závaží přidává na opačnou misku vah. Tím závažím jsou ceny energií. Specielně o plynu bude dnes řeč.

Je s podivem, že ceny zemního plynu jsou aktuálně v Asii až čtyřikrát vyšší než v USA. A jsou rovněž vyšší než ty evropské. I ceny energií hrají podstatnou roli v nákladech mnoha firem. V některých oborech tu nejdůležitější. Proč ale došlo k takovému markantnímu rozdílu?

Jde o to, že v Asii jsou ceny zemního plynu téměř vždy stanoveny podle cen ropy. V USA je tomu jinak, tam se cena za plyn stanovuje čistě tržně. A jak všichni víme, dochází právě nyní v USA k masivnímu rozvoji těžby plynu z břidlic, což dramaticky snižuje tržní ceny zemního plynu. 

Jenom pro srovnání, V USA se za milion britských termálních jednotek zemního plynu aktuálně platí 3 usd. V Japonsku a dalších asijských zemích je cena aktuálně zhruba 15 usd! Ten rozdíl je tedy dramatický. Dalším důvodem velkého rozdílu v cenách je fakt, že v Asii tomuto trhu kralují monopoly. 

Ceny za energie jsou pro průmysl klíčové. Díky boomu těžby z břidlic mají nyní USA zatraceně velký náskok a americkým firmám se snižují výrazně náklady na produkci. Doba, kdy se "všechno" přesouvalo do Asie tak možná končí a západní firmy budou v dalších letech více rozmýšlet a zvažovat, zda zůstat doma a nebo se někam přesunout. Bohužel naše matička Evropa v tento okamžik neprofituje ani na jednom. Nemá ani nízké ceny energií, ani levnou pracovní sílu. O důvod víc, proč se růst evropského HDP značně zasekává. 

Foto: earthtimes.org

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku