InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Investiční tipy Borise Tomčiaka (Colosseum)

19.4.2013 David Postráneský (přečteno 3711x)
Investiční tipy Borise Tomčiaka (Colosseum)

V dnešním Ekonomu se objevily investiční tipy analytika splečnosti Colosseum Borise Tomčiaka. A Tomčiak doporučuje toto:

Australský dolar

Tomčiak tvrdí, že australskému dolaru nyní svědčí zlepšení ekonomického stavu Číny. A obráceně, že pro něj nejsou příznivé nynější údaje z australské ekonomiky. Australská nezaměstnanost vzrostla na tříleté maximum. Klesají maloobchodní prodeje. Přesto Tomčiak považuje australský dolar za dlouhodobě velmi zajímavý.

Nevím jak vás, ale mne tato argumentace nijak nepřesvědčila.

Procter and Gamble 

Druhé doporučení Tomčiaka se týká firmy, která sdružuje značky Pampers, Gillette, Old Spice nebo Wella. Akcie PG se vyšplhaly již nyní na historické maximum. Přesto, že akcie vyrostly od začátku roku o úžasných (cituji Tomčiaka) 18%, Tomčiak je i přesto doporučuje k nákupu. Přitom má pravdu v tom, že "plenky" a jejich producent není nějaké extra zajímavé téma. Tomčiak tvrdí, že firma bude jistě existovat i za 50 let. 

Abych byl upřímný, tak mne ani jedno doporučení analytika Colosseum nepřesvědčilo. PG je jistě silná firma. Ale vypadá již celkem draze. P/E 20. Market Cap přes 280 miliard usd a na to tržby pouze 83 mld usd. Dividenda 2,8% nijak neoslní. A ještě k tomu těch +18% v letošním roce. To se mi nelíbí. 

David Postráneský David Postráneský

Soukromý investor

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku