Gazprom jako mediální společnost?

Pokud máte někdy pocit, že tuzemská elektrárenská jednička – společnost ČEZ – má na dění v našem státě až příliš velký vliv, na ruský Gazprom určitě nemá.

Tento monopolní vývozce ruského plynu je dnes i mediální společností s celonárodním dosahem. Jde ještě o byznys nebo už jenom o politiku?

NTV

Gazprom vlastní již od roku 2000 soukromou celostátní televizi NTV. Tu Gazprom koupil v roce 2000 od mediálního magnáta Vladimira Gusinského. Gusinskij byl nucen z Ruska uprchnout kvůli ostře kritizovanému zpravodajskému pokrývání dění v Kremlu krátce poté, co se Vladimir Putin stal poprvé ruským prezidentem. Nezávislost NTV je od té doby značně diskutabilní.

ProfMedia

Nyní Gazprom rozšiřuje svoje mediální panství o firmu ProfMedia, kterou kupuje od dalšího ruského miliardáře Vladimira Potanina. Gazprom Media tak získá televizní a rozhlasové stanice, kina a majetek z oblasti produkce a distribuce filmů.

Byznys v Rusku a politika

To, že politika a byznys jsou v Rusku velmi úzce propojeny, to není žádné tajemství. Byznysmeni, kteří nespolupracují se státem, končí často v zahraničí a jsou rádi, že zůstali na svobodě. Na druhou stranu, pro každou firmu je výhodné, pokud vlastní a provozuje nějaké medium s velkým dosahem. Může tak systematicky pracovat na svém obrazu.

Gazprom a výsledky

Gazprom je zajímavá firma i pro investory. Věřte nebo ne, v roce 2012 patřil Gazprom mezi tři nejziskovější firmy na světě a to společně s Exxon Mobil a Apple. Firma je také trhem oceněna výrazně méně, než bývá v tomto sektoru zvykem. Je to jistě i proto, že investoři vnímají rizika spojená právě s úzkým propojením s Kremlem. Jak jsem však popsal výše, firma vydělává značně.

Aktuální tržní kapitalizace Gazpromu je 103 miliard usd. Jeho graf najdete zde. 

Podtrženo sečteno. Firma je do značné míry mocenským nástrojem Kremlu. Má ale výjimečně silné postavení. Je to stěžejní zdroj plynu pro Evropu. Je to jedna z nejziskovějších firem na světě. A ještě je (z hlediska p/e) dosti podhodnocená. Tato firma mne osobně velmi zajímá.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang