InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Jak jsou na tom akcie KB

13.12.2013 Martin Zaloga (přečteno 4898x)
Jak jsou na tom akcie KB
Jednou z nejvíce obchodovaných společností na pražské burze je Komerční banka. Osobně tuto banku jako klient nemám vůbec rád. Jak ale vypadá finanční situace této banky a nevyplatilo by se stát akcionářem? Na tuto otázku se pokusím odpovědět pomocí krátké finanční analýzy. Na pomoc si vezmu nástroj zvaný akciová kalkulačka, která mi pomůže spočítat některé klíčové finanční ukazatele. V první řadě budu potřebovat sehnat zdroj dat pro zadávací část akciové kalkulačky, tím pro mě bude poslední aktuální report KB za prvních 9 měsíců tohoto roku a stránka BCPP s detailem akcie KB.
 
Akciová kalkulačka - zadání zdrojových dat KB
Zdrojová data zadám do akciové kalkulačky, jako je to na obrázku výše. Jen upozorním - dividendu jsem dosadil sníženou o srážkovou daň z dividend (v ČR 15 %), protože mě zajímá čistý dividendový výnos. Po zadání dat stisknu tlačítko "Vypočítat" a ve výsledkové části akciové kalkulačky se objeví výsledky.
Akciová kalkulačka - výsledky KB
Výsledky vycházejí celkem rozumně. PE, dividendový výnos a PB mají podle mě celkem pěkné hodnoty. Co se mi ale moc nelíbí, je ukazatel zadlužení DE, ten mám rád do hodnoty 3. I když u bank se asi mohou tolerovat i vyšší hodnoty.
 
Závěrem bych dodal, že být akcionářem KB, tak bych akcie pravděpodobně držel dál, ale asi bych další nepřikupoval.
Martin Zaloga Martin Zaloga

Jmenuji se Martin Zaloga a mým hlavním projektem je v současnou dobu czshares.com - web zaměřený na analýzy a zprávy ze světa financí, akcií a investování.

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku