InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Ferratum Bank - More than money to everyone. Služba, kterou nechtějte nikdy využít

25.10.2014 Petr S. (přečteno 4010x)
Ferratum Bank - More than money to everyone. Služba, kterou nechtějte nikdy využít
Do naší kotliny přichází nová banka, věřili byste tomu? Ale tato není obyčejnou bankou, je to banka kouzelná, jak již slogan napovídá. More than money to everyone. A co se za tím skrývá? Ferratum bank nabízí snad jediný produkt a to malé půjčky do 10 000 Kč se splatností maximálně 45 dní. Na banku dost chabá produktová řada.
 
Pro koho jsou služby určeny? Tak na to se mi nepodařilo přijít. Jen tak cvičně jsem si namodeloval pár případů a nestačil se divit. Začnu hned největší, nejdelší a také nejlevnější půjčkou, která je poskytována.
 
částka 10 000 Kč na 45 dní.
Roční úroková sazba 389% 
RPSN vychází na krásných 2304%
 
Proboha, kdo si tohle může půjčit, říkám si. Ale nepolevuji a vyzkouším ještě přesný opak, tedy nejkratší a nejmenší půjčku. Jak ta vyjde?
částka 500 Kč na 7 dní.
Roční úroková sazba nám stoupla a to na luxusních 521%
Ale co udělalo RPSN? Vylezlo na 14 299%
 
Takže suma sumárum půjčit si můžete mezi 500 - 10 000 Kč na dobu 7-45 dní. Úroky se podle toho budou pohybovat s tím, že nejníže se dostanete na RPSN 389%. Tomu říkám životní nabídka.
 
Je tohle vůbec legální, říkám si. Bohužel je. Společnost se honosí bankovní licencí z Malty, což je Evropská unie a tudíž je vše v pořádku. Tedy legislativně v pořádku. Zdravý rozum, soudnost a veškeré ostatní, poslední dobou společností zanedbávané hodnoty, musí bít na poplach.
 
Je skvělé, jak nás různé dozorčí orgány ochraňují, znemožňují vstup na trhy různým zahraničním subjektům, které by nás mohly poškodit a poté s požehnáním stejných orgánů fungují služby jako tato.
 
Vážně jsme takoví pašíci, kteří si rochní ve výběhu a hlídá se, aby se na nás vlci (rozuměj společnosti, které nejsou pod evropským dozorem) nedostali a nedejbože nám neublížili. No a pak přijde den, kdy naši ochranitelé nás chrání i cestou na jatka. Či jsme snad k tomu byli vedeni od začátku?
 
Kolik bylo napsáno řádků o zahraničních společnostech, bankách, finančních institucích, které nepodléhají evropskému dozoru a které by nás mohly potenciálně poškodit. Kolik varování vydává ČNB na různé investiční společnosti pro případ, že by se nás pokoušely obrat. A pak takováhle legální poprava, či jak jinak to nazvat. 
 
Podle českého zákona je lichva trestný čin, jehož se dopustí ten, kdo zneužívaje rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede. Zajímavé je, že zákon už nehovoří o hranici, nad kterou je lichva považována.
 
Jak je to jinde v civilizaci? Tak například ve Švýcarsku je maximální hranice spotřebních úvěrů 15% p.a. V dalších státech je stanovena jako procentuální odchylka od průměrných tržních úroků. U nás? Není stanovena nijak, tomu říkám svoboda a demokracie.
 
Je jasné, na koho podobné nabídky cílí. Na lidi, kteří na tom nejsou ať už s finanční situací, nedejbože gramotností dobře a tudíž úspěšně naletí, například na tvář mladé krásné ženy, tváříci se jako přítelkyně rodiny, která v reklamě zabezpečuje další přísun financí a dokonce je přiveze až domů. Ale nezapomínejme, že je třeba peníze vrátit. 
 
SLogan More than money to everyone dostává nový rozměr. Víc než peníze pro každého. Pro každého, kdo si půjčí a dostane navrch k penězům i nějakou tu kupičku problémů. No neberte to.
 
Před pár měsíci jsem tu napsal článek o produktu zahraniční finanční instituce, která nespadá pod evropský dozor (ale kde slíbené úroky z vložených peněz mi pravidelně připisují) a byl jsem doslova pranýřován, co píši a jak to může být nebezpečné. Může, jako všechno, ale není, protože slíbené podmínky drží a výnosy vyplácejí. Proto jsem se rozhodl dnes pro téma "velmi bezpečné." Bezpečně vím, že služby výše popsané dozorované společnosti NIKDY nevyužiji.
 
Přeji Vám, abyste podobných služeb nikdy nevyužili a využít nemuseli. Je to totiž jízdenka, která má jen jeden směr a obávám se, že bez pomoci nebude zpáteční ....
Petr S. Petr S.

Nejsem blogger a nepíši často. Trvá dlouho, než mě nějaké téma osloví, ale potom se odhodlám a jdu na to.

Můj cíl na investportal - jsou dva a s oběma můžete pomoci:

          1/ přivést na tyto stránky 999 like  - pokud se Vám článek líbí, dejte like i na web.

          2/ mít na jednom článku magických 999 like - ale dejte like opravdu jen, pokud se Vám článek líbil. Nechci nahánět jen počty. Díky

 

V životě se věnuji problematice peněz, finanční gramotnosti a investicím převážně vlastního kapitálu do různých oborů. Zkrátka "jen" posílám peníze tím správným směrem, aby pomáhaly a množily se. Ale život, ten není o penězích, je o úplně jiných hodnotách.

A jedna rada k investicím:

Nejlepší doba investovat byla před 20 lety. Druhá nejlepší je právě teď.

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku