Dluhový strop USA bude brzy opět překročen

V říjnu loňského roku byl navýšen dluhový strop USA (maximální zákonem daná úroveň dluhu) na 16,7 bilionu USD. Této hranice by mělo být dosaženo už 7. února.

Nejde o přesný deadline kvůli obtížné predikovatelnosti daňových výnosů a proti nim jdoucím výdajům. Stejně jako v minulosti je ale ministr financí schopen uměle „prodloužit“ tento limit profinancováním výdajů státu z dalších zdrojů – např. z penzijních fondů.

Odhaduje se, že se takto podaří oddálit termín dosažení dluhového stropu maximálně na přelom února/března. Do té doby musí být už hotová dohoda ohledně jeho navýšení.

Bez možnosti půjčovat si nové finance budou USA odkázány jen na příjmy z daní a drženou hotovost, což je situace udržitelná jen po velmi krátkou dobu. Následoval by default. Podle demokratů bude strop navýšen, republikáni si také nepřejí default.

Kdo je hlavním věřitelem USA?

Největším držitelem dluhopisů USA je Fed. Po dvou kolech QE se jím držený objem zvýšil o více než 200 %. Následuje Čína a Japonsko.

Jak velkou hrozbou je default dluhu USA?

Pokud by došlo k neschopnosti USA splácet své dluhy, vyvolalo by to celosvětou finanční krizi. Pravděpodobnost tohoto scénáře je ale extrémně nízká.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang