InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Díky, Bene

17.10.2013 Jan Dvořák (přečteno 5018x)
Díky, Bene

Díky Bene,

nebýt tvé metafory o rozhazování peněz z helikoptér v řeči z listopadu 2002, asi bych se drahým kovům začal věnovat mnohem později. Když jsi byl o 3 roky později nominován do čela Fedu, mé přesvědčení zesílilo. Mělo to smysl, nebo jsem se spletl? Jaká třída aktiv se stala vítězem?

Index amerických akcií S&P 500 vzrostl od Tvého nástupu do čela Fedu až do počátku října o 35%. Vezmu-li v úvahu masakr z let 2008 a 2009, není to zas tak špatný výsledek. Na druhou stranu, index amerických 10-ti letých bondů vzrostl o téměř 25%. Z mého pohledu tedy obligace vzhledem k mnohem menší volatilitě nad akciemi vyhrály.

S dluhem Spojených států sis hlavu moc nelámal, tento dluh se více než zdvojnásobil, rozvaha Fedu se nafoukla dokonce na čtyř a půl násobek.

Pár významných amerických bank bylo semleto bankovní krizí (největší z nich byly zachráněny, ale v řadě případů to odskákali jejich akcionáři), nějaká ta stovka menších bank zanikla úplně. Nu což, to přece není nic hrozného…

Cena zlata i stříbra stoupla za dobu Tvého působení v čele Fedu o více než 120%, podobně jako cena sójových bobů, ceny dalších zemědělských komodit šly nahoru o desítky procent. Pádem dolaru to zapříčiněno nebylo, jeho index klesl o 12%.

Poslední dobou pumpuješ do ekonomiky 85 miliard dolarů měsíčně, skupuješ na trhu více obligací, než jich Spojené státy stihnou vůbec vydávat.

Osobně dlouhodobě preferuji drahé kovy. Díky, Bene, bez Tebe by se mi tak nevedlo.

Věřím, že tvá nástupkyně půjde ve tvých stopách a já nebudu muset měnit své investiční zaměření. Ještě jednou díky.

Jan Dvořák Jan Dvořák

.

Facebooková stránka s komentáři k aktuálnímu dění

Další moje komentáře nebo analýzy akcií najdete na

portálu Finakademie

 

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Fotogalerie

 

Komentáře k článku