InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

CETV se potácí. Adrian Sarbu v pohodě

16.5.2013 Administrátor (přečteno 4528x)
CETV se potácí. Adrian Sarbu v pohodě

Musí to být skvělý vyjednávač ten Adrian Sarbu. Zatím se to však projevuje, jak se zdá, spíše ve schopnosti vyjednat si vlastní manažerské podmínky. CETV ztrácí již několik let velké peníze, přesto si Sarbu vyjednal manažerský roční plat 1,8 milionu dolarů. K tomu případný zlatý padák až 5,4 milionu dolarů. To jako akcionáři velmi rádi vidíme, když má šéf takový plat a firma je na pokraji bankrotu a to i jeho zásluhou. Ještě že Sarbuovi v poslední smlouvě omezili počet letových hodin tryskáčem  "na účet podniku" na maximálně 200 ročně a v útratě za tyto lety na maximálně 1,4 milionu dolarů ročně.

Adrian Sarbu nastoupil do společnosti na nejvyšší post v roce 2009 a nastoupil do ziskové společnosti. Nyní je společnost na hranici bankrotu. Nebýt Time Warner, která vlastní již téměř 50% společnosti a která CME zřejmě ještě stále věří a má s ní zřejmě dlouhodobé plány, asi by to pod vedením tohoto pána nedopadlo dobře.

Co o CME říkají 

Bývalý zaměstnanec CME se nechal slyšet, že "CME má konzistentní historii špatných či nepovedených investic a konfliktního a nesystematického manažerského řízení. To vysoce ziskovou firmu s velkým potenciálem přivedlo na pokraj bankrotu.". Kurz akcií tomu bohužel dává za pravdu. V roce 2008 na 2000,-Kč za akcii. Aktuálně pod 60,-Kč za akcii.

Penta v CME

Šušká se, že o investici do CME uvažuje společnost Penta. Penta prý dokonce jednala o možné spolupráci s Time Warner. Uvidíme, zda z toho něco bude, ale nedávám tomu velké naděje, neb mi to nedává smysl. To proto, že Time Warner již nyní směřuje k většinovému balíku akcií.

Pojďme se přehledně podívat na tu svízel CME:

Celková zadluženost CME 1,2 miliardy usd
Ztráta za rok 2012 546 milionů usd
Ztráta za 1Q 2013 109 milionů usd

Dáběl v detailu

V loňském roce společnost vynakládala 128 milionů usd na placení úroků, aniž firma splácela jistinu. Přitom hrubý zisk CME byl jenom 130 milionů usd.

Závěr

Akcionáři plačte. Pokud jste si akcie CETV nakoupili v předchozích letech, spokojeni s touto investicí asi mnoho nemůžete být. Jak se zdá, Adrian Sarbu byla špatná volba. Skoro se vkrádá myšlenka, zda jej do CME neposlala Time Warner, aby "trošku" snížil prodejní cenu. Ale to je pouze moje spekulace. Na druhou stranu zájem ze strany silné společnosti a majoritní podíl v CME dává jistou naději, že firma z mapy střední a východní Evropy nebude vymazána. V nejhorším se jednou bude jmenovat Time Warner.  

Čtěte také Je Adrian Sarbu přínosem pro CETV?

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku