Proč česká burza klesá a kdy akcie porostou

Investovat na akciovém trhu a zaměřit se výhradně na ten český, to se v posledních třech až pěti letech vyplatilo asi málokomu.

Pražská burza si vedla téměř nejhůře ze všech. Jaké to má důvody a lze očekávat změny k lepšímu v nadcházejícíh letech?

IndexZměna od 1.1.2013 do 5.7.2013
PX (Praha)-16,5%
VIG20 (Varšava)-11,55%
ATX (Vídeň)-6,23%
NYSE (New York)-3,57%
DAX (Frankfurt)3,92%

V tabulce vidíte, že si Praha vede široko daleko nejhůře. Jenže ona si vedla mizerně i roky před tím. Ať se na to podívate z pohledu dvou, tří či třeba pěti let, stále jste v mínusu, tedy z pohledu burozvního indexu PX. 

Pokud se podíváte na jednotlivé pražské tituly, kterých je zatraceně málo, tak v plusu jsou letos zatím čtyři z nich. Nejlépe si stojí Fortuna, plus 12,8%. Zbývajících deset titulů je letos v mínusu a nejhůře si vedou NWRCETV a ČEZ. Kdy NWR je mínus 77,46%. CETV mínus 41,97%. ČEZ mínus 27,06%. Z toho také vidíte, že největší zásluhu na poklesu tuzemského trhu má energetika.

Je třeba, v zájmu objektivity, říci, že pohyb pražského PX je značně dán váhou jednotlivých titulů resp. sektorů. V zásadě je index určen pohybem bank (a pojišťovny) a energetických titulů (ČEZ a NWR). To je většina indexu. Jak jdou dolů banky a energetika, jde dolů celý PX. 

Kdyby se tak jednalo pouze o dočasný pokles pražského indexu, bylo by hej. Jenže v Praze se i přestává obchodovat. Což není vůbec dobrý signál. Zatímco v prvním pololetí roku 2007 byly v Praze průměrné denní objemy 4,05 miliardy Kč, v prvním pololetí roku 2013 je to zlomek této hodnoty, jedná se o 0,7 miliardy Kč.

Něco takového není jistě způsobeno pouze jedním faktorem, ale jedná se o hlubší problém s několika faktory. Při té příležitosti bych rád upozornil na jeden zásadní fakt, na který se v mediích zapomíná. Mnoho obchodů v předešlých letech bylo tvořeno obchodováním na úvěr. To vám umožňuje mnohonásobně zvýšit objemy obchodů.

Jsem si celkem jistý tím, že v letech kolem roku 2008 řada movitějších Čechů „na páku“ v Praze obchodovala a byli schopni tvořit značnou část trhu. Bylo to dáno pochopitelně i velkou „masáží“ tuzemských makléřských firem, pro které se jednalo o vyjímečně lukrativní byznys (a ne z toho důvodu, že by se jim dařily předpovědi).

Samotné obchody na páku jsou značně riskantní a v předchozích letech, kdy došlo ke značným poklesům na trzích, přišla řada i tuzemských investorů o značné částky a k maržovým obchodům se již zpět nikdy nevrátila. Velká část z nich „jela“ v maržových obchodech poprvé, navíc posilněna předchozími úspěchy v době, kdy „rostlo všechno“.

Řada těchto lidí zaplatila velké školné, ale tak to na burze již chodí. I tímto si vysvětluji značný pokles obchodů na BCPP. Ale nemůže to být jediný důvod. 

BurzaZměna v procentech
Varšava+10,5
NYSE-5,5
Frankfurt-6,0
Vídeň-9,5
Praha-38

Jak vidíte, mínus 38% pro Prahu se zcela vymyká a s Prahou není něco v pořádku.

Co všechno je tedy v Praze špatně? Pražská burza má málo titulů. BCPP neplní dobře svoji funkci, nechodí si sem firmy pro peníze. To je základní úloha akciové burzy. Firma si sem jde pro peníze a získá je za nabídnutí podílu na vlastnictví této firmy. 

To, že BCPP neplní dobře svoji úlohu je z velké části dáno vedením této země. Někdy mám pocit, že vedení tohoto státu vůbec nepochopilo, k čemu burza vlastně slouží a jak moc je pro správný a efektivní chod ekonomiky a vlastně celé společnosti důležitá.

Jindy mám zase pocit, že tuzemská burza je politiky a státními zaměstnanci schválně bojkotována. Možná právě proto, že zde by ocenění například podílu ve státem vlastněné firmě bylo tak transparentní, jak jen to může být. A transparentnost si moc nerozumí s korupcí. A na korupci jsme v ČR „experti“.

TitulKoupitDržetProdat
CETV122
ČEZ1394
Erste12103
Fortuna421
Komerční banka881
NWR142
Orco010
Pegas Nonwovens600
Philip Morris CR121
O24113
Unipetrol012
VIG6103

Jinak je zajímavé, že k akciím Orco se před lety vyjadřoval kdekdo. A jedno doporučení bylo vyšší než druhé. Nyní tedy pouze jedno doporučení. Jakoby se ke komentáři k tomuto titulu již analytikům moc nechtělo. Jakoby se chtěli vyjadřovat jenom k těm aktuálně úspěšným společnostem. 

Co Praha potřebuje?

BCPP potřebuje více titulů. 14 je málo. Potřebuje začít plnit svoji úlohu, tedy IPO. Potřebuje podporu ze strany státu, nebo alespoň neházet klacky pod nohy. Pražská burza potřebuje penzijní reformu, ve které budou mít akcie svoji smysluplnou úlohu. A Češi se potřebují finančně vzdělávat. Spořící účty jim budoucnost skutečně nezajistí.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang