BlackBerry: Vzestup a pád kanadské Ostružiny

Společnost BlackBerry Ltd. zažívá těžké období. Koncem minulého týdne reportovala výsledky za uplynulý fiskální rok.

Pozitivním byl fakt, že firma vykázala nižší ztrátu než bylo očekáváno. Na druhé straně ale došlo k poklesu příjmů o 64%. Tato negativní zpráva posléze převážila a poslala cenu akcií BlackBerry směrem na jih.

Společnost BlackBerry

BlackBerry (dříve známá jako Research In Motion nebo RIM) je kanadská telekomunikační společnost, kterou v roce 1984 založili Mike Lazaridis a Douglas Fregin. Společnost sídlí ve Waterloo v kanadském Ontariu. Společnost BlackBerry si zpočátku získala celosvětové uznání díky svým inovativním chytrým telefonům, které kombinovaly funkce elektronické pošty, zpráv a internetu.

Společnost BlackBerry způsobila revoluci na trhu chytrých telefonů uvedením svého prvního zařízení v roce 1999, které bylo mezi prvními zařízeními vybavenými plnohodnotnou klávesnicí QWERTY a pokročilými funkcemi mobilní elektronické pošty. Přístroje společnosti si rychle získaly oblibu zejména mezi profesionály a podnikovými uživateli a díky návykovosti funkcí pro zasílání zpráv si vysloužily přezdívku „CrackBerry“.

Kromě svých zařízení vyvinula společnost BlackBerry také operační systém (OS) BlackBerry, vlastní platformu určenou speciálně pro své chytré telefony. Tento operační systém nabízel pokročilé bezpečnostní funkce a stal se známým pro své robustní šifrování a zabezpečení na podnikové úrovni, díky čemuž si zařízení BlackBerry vybralo mnoho vládních organizací a podniků zabývajících se ochranou dat.

Vzestup Výzkumu v pohybu

BlackBerry je legendárním výrobcem chytrých telefonů a dalších mobilních zařízení „do ruky“. V roce 2003 uvedla na trh svůj první smartphone. Ačkoli nešlo o první výrobek se značkou BlackBerry, ani o první chytrý telefon, způsobila firma, tehdy ještě nesoucí jméno Research In Motion (RIM), na trhu skutečnou revoluci. Mobilní „Ostružinu“, ze které se daly též odesílat i číst emaily, si rychle pořídilo množství byznysmenů i manažerů firem.

Geraint Anderson, autor slavné knihy City Boy, BlackBerry obviňuje z toho, že způsobila zavedení workoholismu v oboru investičního poradenství. V Americe se Ostružině začalo díky její návykovosti přezdívat CrackBerry. Research In Motion alias BlackBerry se jednoduše stala firmou, k jejímuž úspěchu vzhlížely sta tisíce lidí. 

Kdo zabil Ostružinu?

Jenže nepřítel a konkurence nikdy nespí. Zatímco ještě v roce 2010 činil podíl BlackBerry na americkém trhu chytrých telefonů 43%, v roce 2013 už to bylo pouhých 3,8%. Je to především práce nejhodnotnější firmy na světě, společnosti Apple, a jejího iPhonu. Slavný produkt „Nahryzlého jablka“ byl již v roce 2007, kdy jej Apple uváděl na trh, nazýván mnohými komentátory „BlackBerry Killer“. Dalším zabijákem Ostružiny se ale stal i nástup operačního systému Android od firmy Google.

Takový prudký pokles tržního podílu se samozřejmě odrazil i na ceně akcií. Ještě začátkem roku 2011 se akcie RIM (Research In Motion) obchodovaly za ceny kolem 60 dolarů. Nyní se akcie BlackBerry pohybují lehce nad osmi dolary. Ruku v ruce s poklesy prodejů se v roce 2013 dostavil i propad do ztráty.

Proškrtat se k prosperitě

Na nepříznivé hospodářské výsledky firma zareagovala velkoplošným propouštěním i omezením produktové řady. Firma se tedy snaží se proškrtat k prosperitě, což, na rozdíl od škrtání v rozpočtu státu, je reálně proveditelné. Návrat ziskovosti se však očekává nejdříve ve fiskálním roce končícím začátkem března 2016.

Snad do té doby neztratí BlackBerry i zbytek svých nadšených uživatelů. Jedním z nich je i americký prezident Barack Obama, který si během prezidentské kampaně v roce 2008 na BlackBerry vypěstoval určitou formu závislosti. Navzdory bezpečnostním rizikům si prosadil, že bude svou milovanou Ostružinu používat i jako prezident USA. Obama tak BlackBerry udělal bezplatnou reklamu, jejíž marketingovou hodnotu odhadli odborníci na 25 až 50 milionů dolarů.

Není též bez zajímavosti, že z českých politiků používá přístroj BlackBerry předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, což je vzhledem k jeho věku vcelku úctyhodné.

BlackBerry dnes

S rostoucí konkurencí na trhu s chytrými telefony se však společnost BlackBerry snažila držet krok s rychlým pokrokem, kterého dosáhli konkurenti, jako je iPhone od společnosti Apple a zařízení se systémem Android. Společnost čelila značným problémům při přizpůsobování své technologie a přechodu z oblíbených zařízení s fyzickou klávesnicí na dotykové rozhraní.

V posledních letech se společnost BlackBerry zaměřila spíše na software a služby než na hardware. Svou nabídku rozšířila o podniková softwarová řešení pro správu mobilních zařízení, zabezpečenou komunikaci a zabezpečení koncových bodů. Společnost BlackBerry nyní poskytuje software a služby mnoha podnikům a organizacím z různých odvětví.

Portfolio produktů společnosti BlackBerry dnes zahrnuje softwarová řešení zaměřená na bezpečnost, jako je například sada BlackBerry Spark Suite, která zahrnuje sjednocenou správu koncových bodů (UEM), řešení kybernetické bezpečnosti s využitím umělé inteligence, nástroje pro bezpečnou komunikaci a software pro vestavěné systémy v odvětvích, jako je automobilový průmysl a zdravotnictví.

Celkově lze říci, že se společnost BlackBerry vyvinula z průkopnického výrobce chytrých telefonů v lídra v oblasti bezpečných softwarových řešení se zaměřením na kybernetickou bezpečnost a správu podnikové mobility. V průběhu své historie se společnost BlackBerry významně podílela na utváření moderního mobilního průmyslu a pokračuje v inovacích v oblasti bezpečné komunikace a ochrany dat.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang