Bitcoin – bublina, letadlo nebo zásadní inovace?

Některá vyjádření k virtuální měně Bitcoin mi připomínají staré dobré časy zlaté horečky. O této měně se v tisku můžete dočíst například to, že „tisíce počítačů připojených na internet novou minci vypustí, když zapojená výpočetní zařízení vyřeší nějaký složitý matematický problém“.

Jinde v tisku se zase můžete dočíst o tom, že za 30.000 usd si můžete koupit počítač specializovaný na „těžení bitcoinů“ a naučit se, jak doma těžit bitcoin. Tak nějak mi to připomíná situaci, kdy máte doma tiskárnu na tisk České koruny. Ale pojďme Bitcoin neodsoudit hned v úvodu a pojďme se na něj blíže podívat. 

Představení Bitcoinu

Bitcoin je digitální měna, kterou roku 2009 vytvořil Satoshi Nakamoto. Pro provádění transakcí se využívá distribuovaná databáze napříč body peer-to-peer sítě. K zabezpečení sítě je využita kryptografie, umožňující používat pouze peníze, které vlastním a zabraňující opakovanému využití již utracených peněz.

Bitcoiny mohou být uloženy v osobním počítači ve formě souboru s peněženkou nebo uchovávány pomocí služby třetí strany. Peer-to-peer topologie a chybějící centrální autorita zabraňuje komukoliv manipulovat s hodnotou této měny. Množství mincí v oběhu je předem dané a proto není možné vyvolat umělou inflaci vytvořením jejich většího množství.

Celkové množství Bitcoinů, které mohou být vytěženy je asi 21 000 000. Po přiblížení k tomuto číslu se předpokládá, že dojde k deflaci a hodnota Bitcoinu poroste – počítá se s platbami až do hodnoty 0.00000001 (8 desetinných míst). Podstatou projektu Bitcoin je nezávislost na státech a centrálních bankách.

Poměrně revoluční záležitostí bylo v roce 2021 zavedení bitcoinu jakožto oficiální měny v Salvadoru. Bitcoin se tím dostal na stejnou úroveň, jakou má v zemi americký dolar.

Názor na Bitcoin se postupně vyvíjí i u regulátora

Představitelé amerického ministerstva spravedlnosti a Komise pro cenné papíry a burzy přišli nedávno se zajímavým prohlášením. Podle jejich názoru alternativní měny (např. Bitcoin) představují legitimní finanční instrumenty a přinášejí cenné inovace.

Od takových institucí pro mne celkem nečekaně progresivní vyjádření a názor. I šéf FED Ben Bernanke prohlásil, že „virtuální měny mají svoji perspektivu, zejména v oblasti inovace rychlejšího a efektivního platebního styku“. 

Horská dráha

Je tu však jeden zásadní problém, který od nákupu Bitcoinu a jeho používání jako měny zásadně odrazuje většinu lidí. A tím je „šílená“ volatilita. U měny lze asi jenom těžko akceptovat, že v lednu měla hodnotu 13 USD a sotva po pár měsících je hodnota vzhledem k dolaru 50x vyšší.

Případně se v jeden a ten samý den zuřivě pohybuje v intervalu 500 až 900 USD. Představte si, že v této měně dostáváte plat či platby od klientů a splácíte doma hypotéku v CZK. Z tohoto pohledu tak Bitcoin jako použitelná měna zatím mnoho nevypadá a působí spíše jako spekulativní nástroj.

Výhoda jak se patří

To, co je na této měně tak atraktivní, je fakt, že nepodléhá vládám a institucím. I když upřímně řečeno, asi to nebude mít dlouhého trvání. Pokud se rozšíří ve velkém, regulace přijde, tím jsem si jistý.

Jistě není tak těžké nějakým zákonem zakázat využití této měny třeba lidmi právě se pohybujícími na území ČR. Zakázat lze asi všechno. I když více pravděpodobné je, že státy a vlády tuto měnu budou chtít mít pod kontrolou a nebude jim vadit její využití. Už třeba z důvodu daní.

Zneužití

Riziko zatím značné. Praní špinavých peněz. Hackerské útoky. Nákup drog, zbraní, dětské pornografie.

Neznámá

Měna je „tisknuta“ údajně neovlivnitelným softwarem. Přičemž slovo „údajně“ je klíčové. Skutečně bych nechtěl dostávat platby od klientů v něčem, co netuším, jak vzniká a kdo to řídí.

A už slyším ty chytrolíny argumentovat, že je to dokonalý neovlivnitelný algoritmus…

Jak to dopadne

Stane se z Bitcoinu globální virtuální respektovaná měna? Může být, dokladem toho je již zmíněné nedávné přijetí bitcoinu jako oficiální měny v Salvadoru. Ale je zde několik zcela zásadních věcí k vyřešení, jak jsem je popsal výše.

Osobně jsem přesvědčený, že taková nějaká globální virtuální měna dříve či později přijde. Pokud bude dokonalá (či téměř dokonalá) a široce rozšířená a mimo kontrolu vlád a států, tak vás ujišťuji, že si vlády a státy cesty jak to kontrolovat najdou!

Bublina, letadlo nebo zásadní inovace?

Zpět k otázce položené ji v nadpisu článku. Tak jak to rozřešit?

  • Letadlo ani pyramida ani Ponziho schéma to zjevně není.
  • Jako bublina se to trošku tváří. Zejména když „to“ v celkem krátkém čase vystřelí z 13 usd na 500 usd.
  • Zásadní inovace? Buďme féroví. Znaky zásadní inovace s celosvětovým dopadem to prostě má.  

A co vy? Nechali byste si poslat příští výplatu v Bitcoinech?

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang