InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Barta o své investici do AAA AUTO

5.1.2014 Hynek Rozkovec (přečteno 7354x)
Barta o své investici do AAA AUTO

Jan Barta aka Schickelgruber o své investici do AAA AUTO z pohledu roku 2013: "AAA Auto - Patri mi skoro 2% autobazaru AAA (haters nastesti nevedi jeste, jinak by mi ke vsemu bylo jeste vycitano urcite pretaceni tachometru). Letos vetsina metri roste o 10% a cisty zisk bude radove neco jako 700 mio. Problem je ale v tom, ze majoritni vlastnik strasne oddira minoritare, takze jsme s nim ve valce. Verim, ze ji jednou vyhrajeme. Zatim tedy hodnotim neutralne az kladne."

Zdroj: http://schickelgruber.blog.cz/1312/tenhle-rok-v-businesse

Jan Barta skupoval akcie AAA AUTO hlavně na přelomu let 2012 a 2013. Necelá 2% autobazaru představují zhruba 1,3 milionů akcií. Od loňského jara dochází k boji mezi majoritním akcionářem Anthony Dennym a minoritními akcionáři. Barta a jeho kolega Ondřej Fryc vyslali na amsterodamskou valnou hromadu nizozemského právníka, což vyvolalo velké pozdvižení. Holandský právník mířil svými otázkami hodně na tělo a představenstvo se dost zapotilo. Zbytek roku byl charakterizován často podpásovými kroky z obou stran, nesplněnými výhrůžkami a dlouhými obdobími, kdy se nic nedělo.

Menšinoví akcionáři zatím drží blokační menšinu, která brání tomu, aby Denny minoritáře vytlačil. Podle nizozemského práva musí v takovém případě majoritář držet alespoň 95%. Nabízí se samozřejmě možnost přesunout sídlo společnosti do jiného státu, kde je hranice pro squeeze out nižší, třeba do ČR. V takovém případě by ale Denny musel menšinovým akcionářů nabídnout odkoupení akcií podle nizozemského práva. Vzhledem k tomu, že třeba squeeze out v Zentivě, též svého času usídlené v Nizozemsku, proběhl za P/E 32, mohla by taková cena při odkoupení akcií dosáhnout pro Dennyho velmi nepříjemné výše.

Mimochodem to vypadá, že se Barta chce pustit do podnikání, při kterém vám nutně musí znít píseň o Františku Dobrotovi z dílny ostravské skupiny Buty. Zajímavý článek o sázení (japonských) topolů najdete zde.

Hynek Rozkovec Hynek Rozkovec

Podnikatel, právník, publicista, linguista. Má praktické zkušenosti s investicemi do cenných papírů i nemovitostí.

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku