Auta co nepotřebují čerpací stanice

V dnešním světě, který se stále více zajímá o životní prostředí, se stalo žhavým tématem hledání alternativních řešení, která by snížila závislost na čerpacích stanicích. V čele této revoluce stojí elektromobily, ale objevuje se i několik dalších inovativních konceptů a technologií. Výsledkem je rostoucí nabídka automobilů, které nepotřebují čerpací stanice, a nabízejí tak zářnou budoucnost udržitelné dopravy.

Jednou z převratných technologií, která získává na síle, jsou automobily poháněné solární energií. Tato vozidla jsou na střeše nebo kapotě vybavena solárními panely, které přeměňují sluneční světlo na energii, jež se ukládá do vysokokapacitních baterií. Tato uložená energie pohání motor vozu, čímž odpadá nutnost tankování u tradičních čerpacích stanic. Auta poháněná solárními články představují udržitelnou a čistou alternativu pro ty, kteří chtějí snížit svou uhlíkovou stopu při jízdě autem.

Dalším slibným řešením jsou vozy s vodíkovými palivovými články. Tato vozidla používají jako primární zdroj paliva plynný vodík, který reaguje s kyslíkem v palivovém článku a vyrábí elektřinu. Tato elektřina pohání motor vozu, přičemž jako vedlejší produkt vzniká pouze vodní pára. Automobily s vodíkovými palivovými články nabízejí účinnou a ekologickou alternativu a také rychlé doplňování paliva ve srovnání s elektromobily.

Dalším zajímavým konceptem je samonabíjecí hybridní automobil. Tato vozidla kombinují benzinový nebo naftový motor s elektromotorem a baterií. Benzínový motor během jízdy nabíjí baterii, která následně pohání elektromotor. Tato technologie umožňuje vozu regenerovat energii za jízdy, čímž se snižuje závislost na čerpacích stanicích. Samonabíjecí hybridní automobily poskytují vynikající rovnováhu mezi úsporností a pohodlím tradičních vozidel s benzinovým pohonem.

Kromě těchto technologických pokroků sehrály významnou roli při snižování potřeby čerpacích stanic také platformy pro sdílení automobilů. Společnosti jako Zipcar a Car2Go umožňují uživatelům krátkodobý pronájem elektrických nebo hybridních vozidel. Tím, že tyto platformy poskytují přístup k energeticky účinným vozům bez nutnosti vlastnictví, podporují sdílenou mobilitu a zároveň minimalizují závislost na jednotlivých čerpacích stanicích.

Rostoucí obliba dobíjecích stanic pro elektromobily navíc připravila půdu pro vznik nové sítě stanic, které jsou určeny speciálně pro elektromobily. Tyto dobíjecí stanice, často napájené z obnovitelných zdrojů energie, nabízejí majitelům elektromobilů pohodlný způsob, jak dobíjet svá vozidla, aniž by byli závislí na tradičních čerpacích stanicích. Životaschopná dobíjecí infrastruktura výrazně zvýšila životaschopnost elektromobilů a učinila z nich atraktivní volbu pro ekologicky smýšlející řidiče.

Svět a kdo vede

Symbolem či lídrem v této oblasti je Elon Musk a Tesla Motors. A v článcích jsme jim věnovali již mnoho prostoru a to i akciím TSLA. To jsou ale především USA. Jak to vypadá v Evropě?  

Evropa

V Evropě se zdá, že lídři v automobilovém průmyslu se na nástup elektromobilů systematicky připravují. Dokonce i v ČR nelze přehlédnout komerční přípravu v podobě kampaně na nový model BMW i3. A vedení BMW se nechalo slyšet, že zájem o i3 je velký. 

Německo jako lídr

Pokud se nějaké evropská země stane lídrem v produkci elektromobilů, bude to zřejmě Německo. Má k tomu veškeré předpoklady. Například německý šéf Svazu automobilek se nechal slyšet, že: „Koncem roku by od německých výrobců mělo být na trhu šestnáct modelů. I ze světového hlediska jsme jediná země, která je schopna pokrýt celý průmyslový výrobní proces, jenž je pro elektromobilitu důležitý.“

V Německu se na podpoře elektromobilů chce podílet i vláda. Plánuje zavést přednostní právo na parkovací místa pro elektromobily, či možnost využívat rychlých pruhů určených jinak jen pro autobusy. Německý ministr dopravy doslova uvedl, že chtějí dát elektroautům zvláštní privilegia. Vypadá to celé jako chytrý tah, který by měl udržet Německo na špici i v této oblasti.

Co je třeba vyřešit? 

U elektromobilů zbývá ještě řada věcí k vyřešení. První zásadní problém je dlouhá doba potřebná pro nabíjení baterií vozu. Podívejte se jak vypadají časy u malého Citroenu C-Zero:

  • doba nabíjení přes domácí zásuvku 9 hodin. A to u tohoto čísla píše Citroen POUHÝCH 9 hodin!
  • s doobjednatelným kabelem doba nabíjení zkrácena na 6 hodin
  • nabití z nabíjecího stojanu na 80% trvá 30 minut (to je již výrazně příznivější čas)

Dalším problémem je zatím vysoká cena. To nahrává různým alternativním formám vlastnictví, pronájmu a sdílení. S tím, jak se elektromobily dostanou na naše silnice ve větším počtu půjde časem jistě i cena dolů a nebude se jednat o vozy pouze pro milionáře.

TIP: Tady je uvedeno vše, co je potřeba vědět o kartě crypto.com.

Carsharing

Pryč jsou časy, kdy byl automobil jediným pohodlným dopravním prostředkem. V dnešním rychlém světě, kde je udržitelnost stále větším problémem, se sdílení aut stalo inovativní a sociálně odpovědnou alternativou.

Carsharing je služba, která umožňuje jednotlivcům krátkodobý pronájem vozidel a nabízí výhody soukromé dopravy bez potíží a nákladů spojených s vlastnictvím automobilu. Tento trend získal značnou dynamiku a v čele tohoto hnutí stojí řada společností a platforem.

Jednou z hlavních výhod carsharingu je jeho ekonomická výhodnost. Vlastní auto je spojeno s různými výdaji, jako je pojištění, údržba, parkování a náklady na pohonné hmoty, které se mohou rychle sčítat. Sdílení aut tyto finanční zátěže eliminuje, protože uživatelé platí pouze za dobu, kdy vozidlo skutečně používají. Ať už se jedná o rychlou cestu do obchodu, víkendový výlet nebo dojíždění do práce, carsharing představuje nákladově efektivní řešení pro příležitostné nebo krátkodobé cestování.

Jednu inovaci v této oblasti již v Německu předvádí například automobilka Citroen ve spolupráci s Deutsche Bahn. Společně provozují firmu na sdílení aut – tzv. carsharing – s celkem 350 vozy typu Citroen C-Zero.

Budoucnost 

S rostoucí poptávkou po udržitelné dopravě je nezbytné hledat alternativní řešení k tradičním čerpacím stanicím. Auta na solární pohon, vozidla na vodíkové palivové články, samonabíjecí hybridy a platformy pro sdílení automobilů jsou jen několika příklady inovativních technologií a konceptů, které umožňují budoucnost bez čerpacích stanic. Přijetím těchto pokrokových technologií můžeme usilovat o ekologičtější a udržitelnější budoucnost pro naši planetu a budoucí generace.

Budoucnost elektromobilů? Zejména ve městě a příměstských oblastech to vidím velmi růžově, a to již celkem brzy. Dokonce i v ČR, která není tak bohatá jako USA či Německo. 

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang