Americké akcie – jak drahé nyní jsou?

Včera i ve čtvrtek pokračovaly americké akciové indexy na nová letošní maxima. K růstu dopomohlo vystoupení nominantky na post šéfa Fedu Janet Yellen před senátní komisí, které vyznělo víceméně tak, jak se očekávalo. Tzn., že Fed by si měl pohlídat, aby stimuly na podporu ekonomiky nestáhl příliš brzy, když se ekonomika nachází pod potenciálem.

Janet Yellen komentovala také akciový trh, který aktuálně nevnímá jako bublinu s odkazem na ukazatele jako P/E (ten se prý na „bublinových úrovních“ nepohybuje).

Na druhou stranu tento ukazatel ve své „forwardové“ podobě je i s relativně vysokými očekáváními (v příštím roce se dle konsensuálních odhadů očekává u firem z indexu S&P 500 meziroční nárůst zisků o 11,7 %) na historicky nadprůměrné úrovni.

K tomu můžeme za IP dodat, že ohodnocení nominantky celkem sedí. Akcie v USA jako celek momentálně nejsou ani drahé, ani levné. To ocenění odpovídá. Současně je třeba vzít v potaz, že QE jim značně pomáhá. A to nemůže trvat věčně. 

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang