3D tisk: Dubaj plánuje jako první vytisknout budovu

Největší město Spojených arabských emirátů Dubaj drží jeden významný primát ve stavebnictví. V roce 2009 zde byla dostavěna nejvyšší budova na světě – 828 metrů vysoký Burj Khalifa. Nyní Dubaj plánuje další přelom ve stavebnictví. Jako první se totiž pokusí postavit malou kancelářskou budovu za pomocí technologie 3D tisku.

Na tomto projektu se podílí město Dubaj společně s čínskou společností Winsun. Na „vytisknutí“ prototypu jednopatrové budovy o podlahové ploše 185 metrů čtverečních bude použita 6 metrů vysoká 3D tiskárna. Budova by následně mohla být smontována na místě do několika týdnů.

V Amsterdamu vytisknou most

O podobnou inovaci se také pokusí společnost MX3D. Ta plánuje v roce 2017 postavit za pomoci dvou robotů fungujících na principu 3D tiskárny ocelový most přes Amsterdamský kanál.

3D tisk šetří čas i peníze

Odvětví 3D tisku se stává stále populárnějším. Počet komerčně využívaných 3D tiskáren se za 5 let od roku 2008 znásobil více než 64 krát. Společnost Siemens odhaduje pro rok 2023 velikost tohoto trhu na 7,7 miliard eur.

Odhaduje se, že 3D tisk dokáže zkrátit dobu výstavby budovy o více než polovinu a redukovat mzdové náklady až o 80 %. Navíc podle studie Siemens se rychlost tisku do 3 let ještě zčtyřnásobí.

TIP: XTB nově nabízí investiční plány. Jak otevřít investiční plán XTB?

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang