(Ne)Brexit: Dva možné scénáře

Velká Británie se v referendu rozhodla odejít z EU. Rozhodnutí, které leckoho překvapilo, ne-li šokovalo. Trhy i sázkaři si byli v podstatě jistí, že k němu nedojde. Kurz 1:4 pro Brexit těsně před uzavřením volebních místností mluví sám za sebe.

Přitom průzkumy byly těsné. Jako by pozorovatelé nevěděli, že stačí několik málo dotazovaných, kteří si nechají svůj „radikální“ názor pro sebe a výsledek průzkumu bude zkreslený. Jaké jsou možné scénáře (Ne)Brexitu? Je jich zřejmě bezpočet. Já, bez nároku na úplnost, nabízím dva.

K Brexitu skutečně dojde.

Celý proces potrvá minimálně 5 let, spíše déle. Británie si vyjedná podmínky obchodování a vůbec koexistence s opouštěnou Evropskou unií. Ať už bude zvolena varianta a la Norsko-EU, Švýcarsko-EU či ESVO-EU, bylo by překvapením, kdyby EU umožnila Britům nepozměněné fungování londýnské City ve vztahu k EU. Část londýnského finančnictví se přesune do EU.

A proč vlastně hovořím o Británii? Ta s největší pravděpodobností skončí. Brexit víceméně znamená nezávislé Skotsko a zřejmě i připojení Severního Irska k Irské republice. Zda bude chtít Wales za takové situace setrvat ve svazku s Anglií, je ve hvězdách. Poslední fáze marginalizace kdysi všemocné Anglie bude završena. Splendid isolation?

K Brexitu nakonec nedojde

Premiér Cameron rezignoval a uvolní místo jinému „kapitánovi“. Tím bude zřejmě toryovský euroskeptik Boris Johnson. Mezitím přinese hlasování pro Brexit (dosud) Spojenému království recesi. Nespokojenost voličů, akutní hrozba rozpadu Velké Británie a rozkol v Konzervativní straně povedou k předčasným volbám.

Možná dojde i k rozdělení konzervativců na dvě strany – jednu proevropskou, druhou „brexitovskou“. Nové volby vynesou na výsluní proevropské síly, které slíbí nové referendum, které následně Brexit zvrátí.

Uvidíme, co přinese budoucnost. Byl bych rád, kdyby rozhodnutí britské veřejnosti mělo pozitivní dopad na bruselské byrokraty, kteří by se konečně uhodili do čela a začali přemýšlet reálněji než doposud. Ale v tomto jsem bohužel spíše skeptik.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang